Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Ismét korlátozták a repülést a magyar légtérben

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2010. április 20. 5:42

Kedd éjjel 2 órától ismét korlátozták a repülést Magyarország felett. Közben az Eurocontrol nemzetközi légtérellenőrző szervezet igazgatója Brüsszelben azt nyilatkozta, hogy csütörtökre normalizálódhat a légi közlekedés Európában, ha a kavarodásokat okozó izlandi vulkán hamukibocsátása nem erősödik fel ismét.

Az Országos Meteorológiai Szolgálattól kapott tájékoztatás alapján a HungaroControl Zrt. 2010. április 20. 2 órai hatállyal döntést hozott az ország Balassagyarmat-Szentgotthárd vonaltól nyugatra eső ellenőrzött légterére 6000 méter alatt vonatkozó repülési korlátozás visszaállításáról. Az ettől a vonaltól keletre fekvő területeket a repülési korlátozás várhatóan kedd reggel 8 óráig nem érinti, ezt követően azonban annak keleti irányba történő kiterjesztése várható.

Bár a hétfői nap folyamán a délnyugat felől hazánk fölé érkező időjárási front kedvező hatásának eredményeként a vulkáni hamuval szennyezett felhőréteg északi irányban kiszorult a Kárpát-medencéből, az este folyamán nyugatról érkező légáramlatok újabb hamufelhőt sodortak hazánk légterébe, mely az előrejelzések szerint reggel 8 óráig eléri a Budapest-Nagykanizsa vonalat.

A HungaroControl szakemberei egyeztetve a Nemzeti Közlekedési Hatósággal és a környező országok légiforgalmi szolgáltatóival 2010. április 20. 2 órai hatállyal döntést hoztak az ország Balassagyarmat-Szentgotthárd vonaltól keletre eső ellenőrzött légterére 6000 méter alatt vonatkozó repülési korlátozás visszaállításáról. Az ettől a vonaltól nyugatra fekvő területeket a repülési korlátozás várhatóan reggel 8 óráig nem érinti, ezt követően azonban annak keleti irányba történő kiterjesztése várható. Erről a légitársaságok úgynevezett NOTAM üzenetben kaptak tájékoztatást.

A múlt héten pénteken 19 órakor érvénybe lépett légtérzárat hétfőn 12 órakor oldották fel. Addig egyetlen légi járat sem indult el Budapestről, vagy érkezett oda.
A március 21-én aktivizálódott dél-izlandi Eyjafjallajökull tűzhányó április 14-i kitörése lövellt olyan sok vulkáni hamut a légkörbe, amely veszélyezteti a légi közlekedést.

Olvasson a légtérzár tegnapi feloldásáról és a Magyar Honvédség légtérzár alatt végzett tevékenységéről itt!

Európa nyit

Megállapodtak az Európai Unió tagországainak közlekedési miniszterei hétfőn abban, hogy fokozatosan enyhíteni fogják a légtérhasználatra vonatkozó korlátozásokat, amelyeket az izlandi vulkánkitörés miatt kellett elrendelni. A miniszterek rendkívüli, videokapcsolaton keresztül lebonyolított tanácskozást tartottak a lassacskán milliárdos gazdaság károkat okozó, és utasok millióinak programját felborító helyzetről. Siim Kallas, az Európai Bizottság közlekedési felelőse ezt követően bejelentette, a megállapodásnak köszönhetően kedd reggeltől fokozatosan növekedni fog a felszálló gépek száma.

 

José Blanco spanyol közlekedési miniszter madridi sajtótájékoztatóján hozzátette, hogy a lépcsőzetes légtérnyitás kedd reggel, közép-európai idő szerint nyolc órakor lép hatályba. A megállapodás alapján a légteret három zónára osztják: tiltott, akadálytalanul repülhető és kockázatosnak minősített körzetekre, az egyes zónák határait pedig mindig az adott országra jellemző meteorológiai viszonyok és a felhőzet függvényében határozzák meg a nemzeti közlekedési hatóságok.

Ebben – mint azt korábban Hónig Péter közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter budapesti sajtótájékoztatóján elmondta – egyetértenek az európai hatóságok és szolgáltatók is. A témáról Budapesten kiadott közlemény szerint a rendszer bevezetésével Magyarország egyetért, a részletekről további egyeztetések szükségesek. Hónig azt is bejelentette, hogy Magyarország az eset kezelésére támogatja az Európai Unió által kidolgozandó egységes eljárást.

Kallas esti brüsszeli sajtótájékoztatóján elmondta, továbbra sem lehet olyan kompromisszumot kötni, amely a biztonság rovására menne. Ragaszkodik az EU emellett ahhoz is, hogy minden döntést tudományos alapon, szakértői elemzések után hozzanak meg. Szintén egyetértés volt abban, hogy az eddigieknél nagyobb koordinációra van szükség az EU-tagországok között, beleértve a kockázatelemzést is.

Kallas megerősítette, hogy a brüsszeli bizottság fokozottan figyel az utasok jogaival és kezelésével kapcsolatos problémákra. Jelezte: a miniszterek külön kérték a végrehajtó testülettől, hogy segítse a külföldön maradtak hazajutását – tette hozzá. Blanco bejelentette, hogy a közlekedési miniszterek hamarosan újabb rendkívüli ülésen vitatják meg a légtérzár gazdasági következményeit. Camiel Eurlings, a holland közlekedési tárca vezetője az egyeztetés után azt közölte, hogy országa már mások előtt, hétfő estétől felszámolja a légtérkorlátozások egy részét, megindítva az utasforgalmat is az amszterdami nemzetközi repülőtérről.

Csütörtökre normalizálódhat a helyzet

Csütörtökre normalizálódhat a légi közlekedés Európában, ha a bajt okozó izlandi vulkán hamukibocsátása nem erősödik fel ismét – közölte a brüsszeli székhelyű nemzetközi légtérellenőrző szervezet (Eurocontrol) igazgatója hétfőn. Bo Redeborn – aki azt követően tartott sajtótájékoztatót, hogy az Európai Unió tagországainak közlekedési miniszterei megállapodtak a légtérhasználat korlátozásának fokozatos enyhítésében – megerősítette: hétfőn a menetrendszerinti járatok 30 százaléka közlekedett az unióban. Kedden és szerdán is 10-15 százalékkal emelkedhet a közlekedő járatok száma.

Az Eyjafjallajökull tűzhányót körülrepülő helikopter pilótája közölte, hogy elkezdődött a lávaömlés, és sokkal kevesebb hamut lövell ki a vulkán. A kráter fölött úszó felhő javarésze alapvetően már párából és nem hamuból áll. Szakértők azonban figyelmeztetnek, hogy a kitörés még nem ért véget, sőt a közelben lévő más tűzhányók is “beindulhatnak".