Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Katasztrófavédelmi felkészítés

Szöveg: Vörös Gyula |  2011. május 30. 13:34

A HM Tervezési és Koordinációs Főosztály és a HM Védelmi Hivatal közös szervezésében egynapos továbbképzésen vett részt május 26-án a honvédelmi tárca katasztrófavédelmi szolgálatot adó és katasztrófavédelemmel foglalkozó állománya. A 2010. október 4-én bekövetkezett vörösiszap-katasztrófa következményei felszámolásának irányításában is résztvevő szakemberek Kolontáron és Devecseren tájékozódtak a kárelhárítás és újjáépítés helyi és területi tapasztalatairól, helyzetéről, valamint Almásfüzitőn tájékoztatást kaptak a vörösiszap-száraztárózónál alkalmazott rekultivációs technológiáról.

A Honvédelmi Ágazati Katasztrófavédelmi Törzsben és más katasztrófavédelmi ideiglenes szervezetekben szolgálatot teljesítő állomány felkészítését szolgáló rendezvény kolontári programján részt vett Ékes József László, a terület országgyűlési képviselője. Dr. Tokovicz József mérnök dandártábornok, a HM Védelmi Hivatal főigazgatója – aki a katasztrófa első napjától a helyszínen is irányította a védekezés munkálatait –, felelevenítette a katasztrófa főbb eseményeit és a védelmi igazgatás fontosabb tapasztalatait. Szpisják József mérnök ezredes, a HM Tervezési és Koordinációs Főosztály főosztályvezetője szervezete felelősségét hangsúlyozta a tárca katasztrófavédelmi tevékenységnek szabályozására szolgáló jogszabály-ok kidolgozásában, amelyek biztosítják Honvédelmi Katasztrófavédelmi Rendszer, a katasztrófavédelmi készenléti szolgálatok és a katasztrófa-elhárításra kijelölt erők és eszközök operatív irányítását és vezetését.

Tili Károly, a település polgármestere kijelentette, hogy a katasztrófa napján a katonák megjelenése nyugtatta meg leginkább a helyieket. A jól szervezett munka, a pontos, fegyelmezett feladat-végrehajtás és a katonai irányítás-vezetés rendje egyaránt elősegítették a védekezés első időszakát jellemző információhiányos beavatkozás hatékonyságának és időszerűségének javítását. Várady Károly, a Veszprém megyei Védelmi Bizottság titkára kiemelte a gyors, rugalmas döntéshozatali rendszert, amelynek egyik példája a megyei és helyi védelmi bizottság azonnali integrálása volt, valamint az eredményes, szoros együttműködést a védekezésben résztvevő szervezetek között.

Benkovics Zoltán polgárvédelmi dandártábornok, az Újjáépítési Kormányzati Koordinációs Központ parancsnoka tájékoztatta a résztvevőket a helyreállítás jelenlegi helyzetéről. Elmondta, hogy Kolontáron 36 házat, míg Devecser 21 utcájában 262 helyreállíthatatlannak ítélt lakóingatlant bontottak-bontanak le. A bontási ütemterv szerint a munkát június 30-ig befejezik, a vörösiszappal szennyezett törmeléket a Mal Zrt. tározójába szállítják.

A továbbképzés résztvevői a leomlott falú 10-es kazettánál tett szemrevételezés után megtekintették a devecseri és kolontári lakóparkokat, ahol jó ütemben épülnek az új otthonok. Benkovics dandártábornok elmondta, hogy Devecserben még két házat cserepeznek, 36 háznál pedig a kerítéseket építik, a Kolontáron épülő lakóparkban a már elkészült házak belső munkálatai mellett kialakítják az előkerteket is.

A délutáni program során a felkészítésen résztvevő állomány megtekintette az almásfüzitői iszaptározót, ahol Farkas Béla, a Tatai Környezetvédelmi Zrt. környezetvédelmi igazgatója kalauzolta a látogatókat. Elmondta, hogy a cég munkájának eredményeként a mintegy 200 hektárnyi területet felölelő tározók 80 százalékán már végbementek a rekultivációs folyamatok.

A szakember azt is hozzátette, hogy a vörösiszap tárolása azért is szükséges, mert jelentős az ásványi-anyag tartalma, aminek a kinyerésére jelenleg még nincs gazdaságos technológia, de 20-30 év múlva már lehet megfelelő eljárás.


 Fotó: A szerző felvételei