Kiberbiztonság: hol tart a nemzetvédelem?
Szöveg: Tamás Tibor | 2011. november 25. 16:38A címben feltett kérdésre keresték a választ az első alkalommal megrendezett kiberbiztonsági konferencia katonai és civil résztvevői november 25-én, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen.
Ilyen műhely a cyberkutatás műhelye – hangzott el –, s nemcsak azért, mert a katonai erő mindig kiemelt célpontnak számított és számít biztonságpolitikailag, hanem annak okán is, hogy az automatizálás, digitalizálás nyomán a fenyegetettség is nőtt.
Ezt követően dr. Németh József, a Biztonságpolitikai Szakkollégium Egyesülete (BSZK) nevében, mint a szakkolégium volt elnöke arról adott tájékoztatást, hogy az egyetem polgári hallgatói által életre hívott BSZK a katona- és civil értelmiségiek nevelésének fő célja érdekében ténykedik, összefogva az egyént, a társadalmi szereplőket,
Az első „bemelegítő" előadást dr. Kovács László, a ZMNE Hadtudományi Kar tudományos dékánhelyettese, a szóban forgó témakör jeles szakértője tartotta a kiberbiztonság aktualizált fogalmairól és területeiről. Kifejtette, hogy a kiber és cyber nem egyazon fogalmak: az utóbbi tölti ki egzaktul, de inkább katonai értelemben a biztonságpolitika tartalmát, ezen belül pontosította a cyber-hadviselés, a cybertér, a cyberterror jelentéseit is. A cybertér például a teljes frekvenciastruktúrát jelenti, az ebben folytatott összes művelet pedig a cyberháború fogalmába tartozik.
Több előadóhoz hasonlóan ő is kiemelte, hogy cyber-fenyegetettség bőven van: a civil számítógépektől és azok hálózataitól az elektronikai és az aszimmetrikus hadviselésen, rádióelektronikai felderítésen át a cyberterrorizmusig. Roppant nehéz e legújabb kori hadviselési formák, a védelem terén időben és hatékonyan fellépni, meghatározni a támadó kilétét, mert nem regulárisan szervezett, nem egyenruhás. A támadás-védelem színterein több éve egyszerre zajlanak az akciók: információs, fizikai dimenzióban éppúgy, mint lélektaniban.
Komoly gond, hogy a cyber-hadviselésnek ma még nincsenek genfi, hágai egyezményei, viszont pozitív fejlemény, hogy hazánkban folyamatban van a koordinált védelem kialakítása.
Fotó: Archív / illusztráció