Klebelsberg Kuno: hadapródból államférfi
Szöveg: Tamás Tibor | 2012. május 10. 11:22Az emberi erőforrásba fektetett tőke a legjobb és legbiztosabb befektetés – szögezte le L. Simon László, az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottsága, valamint a Nemzeti Kulturális Alap elnöke azon a tudományos konferencián, melyet május 9-én, szerdán rendeztek a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Karának (KRE BTK) dísztermében az egyik legsikeresebb magyar vallás- és közoktatási miniszter, egyben tudomány- és sportpolitikus, gróf Klebelsberg Kuno halálának 80. évfordulója alkalmából.
L. Simon László, az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottsága, egyben a Nemzeti Kulturális Alap elnöke kifejtette: mint arra már Klebelsberg is rámutatott, kétségtelen tény, hogy a kultúra, az oktatás, a tudomány a hosszú tervezés és a lassú megtérülés területe, ám – Klebelsberg kifejezésével élve – ez a „hosszú lejáratú váltó" semmiképp sem spórolható meg.
L. Simon László rávilágított arra, hogy 1924–25-ben, valamint 1930–31-ben sem álltak rendelkezésre anyagi erőforrások, s bár más ágazati felosztásban, Klebelsberg Kuno mégis elérte, hogy a művelődés- és oktatásügy tíz százalék fölött részesült az állami költségvetésből.
Romsics Ignác elmondta: Klebelsberg 1919-ben került szoros szövetségbe Bethlen Istvánnal, amikor megalakították a Nemzeti Egységpártot (NEP), s mielőtt miniszteri tárcát vállalt, vezette a Hadigondozó Intézetet is.
Klebelsberg azt vallotta: most nem a kard, hanem a kultúra, a tudás tarthatja meg Magyarországot. Ugyan népszerűtlen intézkedések sorát kellett meghoznia, ám 1925-re költségvetési egyensúlyt értek el és befejezték a gazdasági rekonstrukciót.
Az újjászervezés és -építés nagy klebelsbergi vívmánya volt az óvodáktól az egyetemeken át a kutatóintézetekig tartó átfogó reformsorozat, sok ezer intézmény megalapítása, a magyar tudomány- és sportpolitika, illetve -diplomácia, továbbá a kultúrdiplomácia megszervezése.
Fotó: Rácz Tünde