Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A normandiai négyek a minszki megállapodás „szigorú végrehajtására” szólítanak fel

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2015. február 25. 16:52

„A minszki megállapodás szigorú végrehajtására” szólítottak fel február 24-én, kedden Párizsban a „normandiai négyek”, azaz Németország, Franciaország, Oroszország és Ukrajna külügyminiszterei a kelet-ukrajnai törékeny tűzszünet megmentése érdekében.

„A minszki megállapodás valamennyi intézkedésének szigorú végrehajtására szólítunk fel, elsőként a teljes tűzszünetet és a nehézfegyverzet teljes visszavonását illetően" – jelezték a tárcavezetők közös közleményükben, amelyet Laurent Fabius, a francia diplomácia vezetője olvasott fel a megbeszélést követő sajtótájékoztatóján.

A négy miniszter a zárónyilatkozat szerint kérte az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelő missziójának és mandátumának kiszélesítését, létszámának, felszereltségének és finanszírozásának megerősítésével.

„Minden féltől azt kérjük, hogy biztosítsa az EBESZ megfigyelőinek a teljes bejutást minden övezetbe, valamint a teljes körű együttműködést az EBESZ-szel annak érdekében, hogy a szervezet elláthassa feladatát, mégpedig a nehézfegyverzet kivonásának ellenőrzése terén" – olvasható a dokumentumban, amely „a humanitárius segélyek korlátozásmentes bejuttatását is kéri minden övezetbe".

Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a párizsi találkozón nem született „politikai egyetértés" az oroszbarát szakadárok debalcevei fellépésének és a tűzszünet megsértésének az elítéléséről.

Ukrán diplomáciai források a francia hírügynökségnek azt mondták, „az oroszok nem akarták a párizsi találkozót. De nekünk fontos volt a (Nyugat) politikai nyomásának fenntartása" Moszkvával szemben.

A normandiai négyek – Németország, Franciaország, Ukrajna és Oroszország – vezetőinek részvételével február 12-én a fehérorosz fővárosban megkötött megállapodást, majd a helyi idő szerint két nappal később életbe lépett tűzszünetet követően az oroszbarát szakadárok elfoglalták a stratégiai fontosságú kelet-ukrajnai Debalceve városát, ahonnan kivonultak az ukrán erők. Emellett a szeparatisták Mariupol kikötővárosa közelébe vezényelték át csapataik jelentős részét.

A nyugati országok vezetői elítélték Debalceve elfoglalását, Washington pedig jelezte, hogy újabb szankciókat fontolgat Moszkvával szemben.