Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Az EBESZ nem foglalkozik a krími meghívóval

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2014. március 11. 10:06

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetet (EBESZ) nem foglalkozik a krími hatóságok kérésével, hogy megfigyelőket küldjön az Oroszországhoz való csatlakozásról rendezendő vasárnapi népszavazásra – közölte a szervezet szóvivője.

A Szabadság Rádió (a Szabad Európa ukrán adása) szerint a szóvivő azzal indokolta ezt, hogy a Krími Autonóm Köztársaságnak nincsenek jogosítványai ahhoz, hogy meghívja az EBESZ-megfigyelőket, mert régió, és nem önálló ország, és nem is tagja a szervezetnek. Ugyanakkor Ukrajna, amely tagja az EBESZ-nek, semmilyen meghívót nem küldött a szervezetnek – mondta a szóvivő, és hozzátette, hogy a szervezet tartja magát Ukrajna területi épségének és szuverenitásához elvéhez.

A Krími Autonóm Köztársaság március 10-én, hétfőn kérte fel az EBESZ-t, hogy küldjön megfigyelőket a népszavazásra. A meghívót a krími oroszbarát parlament kézbesítette az EBESZ soros svájci elnökségének. A krími parlamentből úgy tájékoztatták az orosz hírügynökséget, hogy az EBESZ tagországaiból és az EBESZ Demokratikus Intézetek és Emberi Jogok Irodájából egyaránt várnak megfigyelőket.

Az EBESZ katonai megfigyelői az utóbbi napokban többször hiába próbálkoztak bejutni a félszigetre, az ellenőrző pontokon tartózkodó katonák nem engedték be őket a félszigetre. A Krím miniszterelnökévé kikiáltott Szerhij Akszjonov ezt azzal magyarázta, nem akarják, hogy „nem hiteles" információkat adjanak arról, mi történik az autonómia területén. „Ezért udvariasan arra kértük EBESZ-vendégeinket, hogy távozzanak a Krímből" – jelentette ki.

Az első lövések

Automata fegyverekből tüzet nyitottak hétfőn orosz katonák a Krím félszigeten, egy ukrán haditengerészeti támaszpont elfoglalása során – jelentette március 10-én, hétfőn az Interfax orosz hírügynökség egy ukrán tisztségviselőt idézve.
Az ukrán haditengerészet gépkocsizászlóaljának névtelenül nyilatkozó tisztségviselője szerint a Bahcsiszaraj közelében található katonai bázisra helyi idő szerint nem sokkal délután két óra után törtek be orosz egyenruhások, akik elvették az ott tartózkodó ukránok mobiltelefonjait, valamint megpróbálták birtokba venni a támaszponton lévő járműveket is. Az akció során egyik ukrán katonának sem esett bántódása.

A bázis parancsnoka tárgyalásos úton igyekezett megakadályozni a támaszpont megszállását. Az orosz erők már számos ukrán katonai létesítmény felett átvették az ellenőrzést a fekete-tengeri félszigeten, de fellépésük során eddig egyszer sem adtak le lövéseket.

Oroszországot aggasztja a Jobboldali Szektor

Oroszországot aggasztják a Jobboldali Szektor nevű ukrajnai radikális szervezet kelet-ukrajnai törvénytelen cselekményei – tudatta hétfői közleményében az orosz külügyminisztérium.
Moszkva szerint az új ukrán vezetés teljes mértékben szemet huny a Jobboldali Szektor kelet-ukrajnai ténykedése felett és a szervezet „úgynevezett harcosainak fellépése miatt a régióban törvénytelenség uralkodik".

A délkelet-ukrajnai Dnyipropetrovszkban a rendőrség 6 orosz újságírót tartóztatott fel azzal az indokkal, hogy kizárólag „egyes, provokáló történetek feldolgozásában érdekeltek". Moszkvában az ukrán hatóság fellépését a szólásszabadság korlátozásának tartják. Azt pedig kétoldalú egyezmények megsértéseként fogják fel, hogy a határon nem engedik be Ukrajnába Oroszország állampolgárait.


Klicskót megdobálták, Obama egyeztetett, Kerry elhalasztotta moszkvai útját

Tojással és petárdával dobálták meg oroszbarát tüntetők Vitalij Klicskót, az Ütés párt elnökét a kelet-ukrajnai Harkivban. A volt profi ökölvívó világbajnokot, aki az Európa-párti tüntetők nagygyűlésén vett részt, a testőrök esernyőkkel védelmezték. A politikust nem találták el.

Barack Obama amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök egyetért a szuverenitás és a területi egység fenntartásának fontosságában mind Ukrajna, mind pedig a nemzetközi rendszer szélesebb értelemben vett működésének szempontjából – közölte a Fehér Ház a két vezető telefonbeszélgetéséről. Megerősítették azt is, hogy közös érdekük, hogy az Oroszország és az Ukrajna közötti viszályban csökkentsék a feszültséget és azonosítsák a békés megoldás módját.

John Kerry amerikai külügyminiszter elhalasztotta hétfőre tervezett moszkvai útját – közölte orosz kollégája. Szergej Lavrov elmondta: úgy érzékelte, hogy Kerry hajlott a meghívása elfogadására, de szombaton felhívta őt és közölte, hogy egyelőre szeretné elhalasztani a moszkvai látogatást.
John Kerry ugyanakkor elküldte Moszkvába a Washington álláspontját és javaslatait tartalmazó dokumentumot. Erről Szergej Lavrov kifejtette, hogy az olyan elképzelést tartalmaz, amely „nem igazán elégíti ki" az orosz külügyet, amely elkészítette saját javaslatait.

Kazahsztán elnöke megértéséről biztosította Oroszország vezetőjét az ukrajnai válság ügyében. Nurszultan Nazarbajev telefonon beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Hangsúlyozta, hogy Kazahsztán stratégiai partnerként megértéssel kezeli Oroszország álláspontját, amellyel megvédi az ukrajnai nemzeti kisebbségeket és a saját biztonsági érdekeit".

Az Európai Unió az Ukrajnában történt orosz katonai akciók miatt újabb szankciók bevezetéséről dönt Oroszországgal szemben, előreláthatólag egy hét múlva, március 17-én – vált ismertté brüsszeli diplomáciai forrásból.

Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök csütörtökön felszólal az ENSZ Biztonsági Tanácsában a Krím félszigeten kialakult helyzet ügyében. A politikus azt mondta Kijevben újságíróknak, hogy az Ukrajnához tartozó félszigetet megszálló Oroszország alá akarja aknázni a nemzetközi biztonság alapjait, és felül akarja vizsgálni a második világháború eredményeit.