Az ENSZT BT jóváhagyta a katonai beavatkozást a Közép-afrikai Köztársaságban
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2013. december 6. 16:01Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) december 5-én, csütörtökön egyhangúlag jóváhagyta, hogy Franciaország és az Afrikai Unió (AU) katonai beavatkozást hajtson végre a vallási erőszak sújtotta Közép-afrikai Köztársaságban a rend helyreállítása és a civil lakosság védelme érdekében.
Franciaország – a Közép-afrikai Köztársaság volt gyarmattartója – csütörtök délelőtt már Banguiba vezényelt 250 katonát, miután a fővárosban véres összecsapások törtek ki az országot irányító muzulmán fegyveresek és az ellenük lázadó keresztény harcosok között. A harcok a BT-határozat megszületésekor is folytak, a halottak száma meghaladja a százat.
Az ENSZ BT azután döntött az egyévesre tervezett válságkezelő misszió támogatásáról, hogy nyugati diplomaták figyelmeztettek: népirtással fenyeget az elharapódzó erőszak a 4,6 milliós Közép-afrikai Köztársaságban.
Az országban jelenleg a közép-afrikai országok gazdasági közösségének (ECCAS) 2500 fős békefenntartó különítménye próbálja fenntartani a közrendet, kevés sikerrel. A BT-határozat értelmében a misszió irányítását az Afrikai Unió veszi át, növelve a katonák számát és fegyverhasználati felhatalmazását.
A határozat egyúttal felhatalmazza a francia erőket, hogy „minden szükséges eszközzel" támogassák a MISCA névre keresztelt AU-küldetést.
Laurent Fabius francia külügyminiszter a BT-szavazás előtt jelezte, hogy Párizs támogató missziója pár napon belül megkezdődhet.
A Közép-afrikai Köztársaságot a Séléka szövetség lázadóiból megalakult kormány irányítja azóta, hogy márciusban több ezer fegyveresük megszállta Banguit, eltávolították a hatalomból Francois Bozizé államfőt, és az elnöki tisztséget a lázadók koalíciójának vezetője, Michel Djotodia vette át.
Ugyanakkor megfigyelők szerint Djotodia kezéből kicsúszott a hatalom, és nem tudja visszafogni a Séléka tagjait, akik rendszeresen követnek el rémtetteket Banguiban: gyilkolnak, nőket erőszakolnak meg, kirabolják a segélyszervezeteket és az árvaházakat.
A súlyos jogsértések miatti felháborodás nyomán vidéken pár hónapja keresztények saját fegyveres mozgalmat hoztak létre. Ennek tagjai többnyire falusi lakosok, akik vadászpuskákkal és bozótvágó késekkel próbálják közösségeiket megvédeni a Séléka támadásaitól, de harcosaik számos vérengzést is elkövettek muzulmán civilek ellen. Az erőszak miatt eddig mintegy négyszázezren váltak földönfutóvá az országban.
Habár számos ásványkincsben – egyebek mellett uránércben, aranyban és gyémántokban – gazdag, a Közép-afrikai Köztársaság az egyik legszegényebb ország a világon, hosszú ideje semmiféle törvény nem szabályozza a működését.