Az orosz pörgés fékezte le a fegyvereladások lassulását
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2014. december 16. 12:10Az orosz fegyvergyártó cégek 20 százalékkal fellendülő eladásai ellensúlyozták 2013-ban a más országok fegyveriparában tapasztalható visszaesést, nagyrészt a Kreml hadseregkorszerűsítési törekvéseinek köszönhetően – írja a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI).
„Az orosz vállalatok eladásainak figyelemre méltó növekedése 2012-2013-ban nagyrészt azoknak a szakadatlan befektetéseknek volt köszönhető, amelyeket a kormány a 2000-es években a hadsereg beszerzéseire fordított" – teszi hozzá Wezeman.
Vlagyimir Putyin elnök 2000-es hatalomra kerülése óta növeli a védelmi kiadásokat, hogy újjáépítse a hadsereget, ami az egyik központi eleme az ország nemzetközi pozíciói helyreállítását célzó erőfeszítéseknek. 2004 és 2013 között Moszkva több mint duplájára növelte az ország katonai büdzséjét.
A világ száz legnagyobb fegyvergyártó vállalatáról (Kína kivételével) készített éves SIPRI-felmérés azt mutatja, hogy az együttes forgalom 2 százalékkal 402 milliárd dollárra csökkent 2013-ban, a 2012-es év 4,2 százalékos visszaesése után.
A világ legnagyobb szállítói közé tartozó amerikai és kanadai cégek eladásai tovább csökkentek, míg Nyugat-Európában vegyes a kép, mivel Franciaországban nőttek, Nagy-Britanniában stagnáltak, Olaszországban és Spanyolországban viszont csökkentek a fegyvereladások.
Wezeman a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva úgy vélekedett, hogy az európai visszaesés egy részét a kisebb katonai fenyegetettség benyomása okozta. „2014-ben azonban változni kezdett a fenyegetettség percepciója. Az orosz lépések sok európai országot felráztak… Ez valószínűleg bővülő beszerzésekben fog megnyilvánulni 2015-től" – mondta.
Oroszország márciusban elcsatolta Ukrajnától a Krím félszigetet, és a nyugati hatalmak vádjai szerint támogatja és fegyverekkel látja el a kelet-ukrajnai szeparatista lázadókat, bár e vádakat Moszkva visszautasítja.
A SIPRI adatai szerint a legnagyobb arányú, 118 százalékos növekedést az orosz Tactical Missiles Corporation (Harcászati Rakéta Társaság) eladásai mutatták, megelőzve ezzel a szintén orosz Almaz-Antey 34 százalékos növekedését. Utóbbi ugyanakkor a 12. helyre került az árbevétel szerint kialakult globális rangsorban, amelynek „első tíz helyét a hidegháború vége óta kizárólag amerikai és európai gyártók foglalják el".
A 2013-as rangsor élén a Lockheed Martin áll, megelőzve a szintén egyesült államokbeli Boeinget és a brit BAE Systems céget.
A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet erős növekedést mért egyes feltörekvő piaci fegyvergyártóknál is, köztük dél-koreai, brazil és török cégeknél.
A kutatás nem tartalmazza a Kínában működő gyártók forgalmát, arra hivatkozva, hogy erről nem állnak rendelkezésre megbízható adatok.