Az oroszországi terrorizmus nemet vagy taktikát is váltott?
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2014. január 3. 17:43A hatóságok feltételezése szerint Volgográdban szláv férfiak követték el a december végi öngyilkos merényleteket. Az ugyanott októberben történt robbantást egy muzulmán nő hajtotta végre, ahogy a 2010-2011-es moszkvai véres merényletek többségére is nőket használtak a kaukázusi lázadók.
Az orosz TVC nevű televízió november 2-án sugárzott adásában mutatta be azt a videofelvételt, amelyet a volgográdi vasútállomáson december 29-én történt robbantás feltételezett elkövetőjének szülei készítettek és tettek közzé az interneten. Pavel Pecsonkin édesanyja és édesapja akkor még arra tett kétségbeesett kísérletet, hogy elérje fia hazatérését. A kisírt szemű anya egyre csak ezt hajtogatta: „Jobb lett volna, ha megölsz, minthogy elhagytál bennünket. Már nem élek, a pokolban érzem magam. Nagyon kérlek Pása, gyere haza, látod, nagyon rossz nekünk!"
A 32 éves Pecsonkin mentőápolóként dolgozott Kazanyban, a muzulmán többségű Tatárföld székhelyén. Szülei elmondása szerint jólelkű, segítőkész ember volt. 2012 januárjában felvette az iszlám vallást. Szülei megértették. „A fiam jó irányban változott meg, nem vitatkozott többet velem, nem ivott, a mecsetbe járt" – mesélte az apja. Egyszer csak eltűnt. A férfi Dagesztánba utazott és az ott bujkáló fegyveresek közé állt. Édesanyja a fia laptopjában talált beírásból értesült arról, hogy az „erdőbe" vonult. Ezután többször is üzentek neki az interneten, de hiába.
„Dobd el azt a fegyvert, minek vetted a kezedbe? Tán minden muzulmán fegyverrel járkál? Mi rosszat tettek neked az emberek? Ha nem akarsz terroristává válni, hagyd abba, hiszen gyerekeket fogsz ölni!" – mondta zokogva az apa.
Pavel Pecsonkin 2013 márciusában videoüzenetben válaszolt szüleinek. Anszar Ar-Ruszi – ezt a nevet vette fel – a felvételen mudzsahedként, iszlám szent harcosaként szerepelt. Közölte: „azért jöttem ide, hogy Allah elégedett legyen velem, hogy megdolgozzak a paradicsomba kerülésért, hogy áldozatot hozzak ezen a szent úton". „Azzal, hogy hazahívtok, a pokol tüzére küldtök, amely hetvenszer forróbb, mint az a tűz, amelyben elégek". A valószínűleg már akkor öngyilkos merényletre készülő fiatalember hozzátette: „nem olyan egyszerű a dzsihád, (a hit érdekében vívott harc) útjára lépni, de Allah segít, megnyugtat".
Az orosz titkosszolgálatok adatai szerint egyre jobban nő a radikális iszlám követőinek száma az Oroszországi Föderációban. A Pervij Kanal állami televízióban ismertetett számok látszólag nem kiugróak: az utóbbi 5 évben legalább 30 orosz csatlakozott az illegális fegyveresekhez. Dagesztánon keresztül vonultak az Észak-Kaukázus erdeibe.
A verbuválók idegileg gyenge, problémás embereket keresnek, hogy aztán „átmossák" az agyukat.
Egy orosz férfi, az iszlám radikálisokhoz csatlakozott Dmitrij Szokolov készítette fel véres tettére azt a dagesztáni nőt, aki Volgográdban tavaly október 21-én egy városi buszt robbantott fel. Terrorista merényletéről vált hírhedtté egy orosz házaspár, Vitalij Razdobutyko és Marija Horoseva is. Ők 2011 februárjában egy dagesztáni faluban követtek el öngyilkos merényletet, amelyben rajtuk kívül 3 ember halt meg, 25-en megsebesültek.
Tavaly nyáron Alla Szaprikina, a színésznőből iszlám radikálissá lett fiatal orosz nő hatolt be egy dagesztáni településen Szaid Acajevnek, a muzulmánok szellemi vezetőjének házába és ott robbantotta fel magát. A neves szúfi tudóson kívül még hét ember életét oltotta ki.
Az orosz hatóságok az iszlám radikálisok ideológusának tartott, 2010-ben likvidált orosz Alekszandr Tyihomirovot gyanúsítják a Junusz-Bek Jevkurov ingusföldi elnök elleni merénylettel és a Nyevszkij Expressz kisiklatásával.
Az Izvesztyija című orosz napilap szerint az észak-kaukázusi Dagesztánban a legaktívabbnak és a legharcképesebbnek tartott úgynevezett bunajszki közösséget is egy orosz vahabita, a nyugat-oroszországi Belgorodi régióból származó Alekszej Pasincev vezeti. A radikális iszlám fegyveresek nagy becsben tartják az orosz öngyilkos merénylőket, mert jobban eligazodnak a nagy orosz városokban és kevésbé keltenek gyanút.
Andrej Kurajev orosz ortodox egyháztudós szerint a radikális iszlámhoz csatlakozók csak indokot keresnek, hogy szabadjára engedjék gyűlöletüket.
Gejdar Dzsemal, az oroszországi Iszlám Bizottság elnöke úgy véli, hogy a baloldali eszmék csődjét követően a „politikai iszlám" tömegessé vált, globális méreteket öltött, és „divatos lett".
Andrej Szoldatov, az orosz titkosszolgálatok tevékenységével foglalkozó Agentura című internetes oldal főszerkesztője szerint Doku Umarov csecsen hadúrnak (akinek többször halálhírét keltették), az észak-kaukázusi szélsőséges iszlám fegyveresek vezérének „emberei és lehetőségei" is vannak Közép-Oroszországban a terrorakciók végrehajtására. A szakértő a lenta.ru híroldalnak kifejtette, hogy amíg a 2000-es évek második felében az orosz titkosszolgálatokat átszervezték, a radikális iszlám követői is átalakították hálózatukat. A nagyobb csoportok helyett sejteket hoztak létre, amelyek rendkívül hatékonyak. Szoldatov szerint az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat a magányos terroristákkal nehezen tudja felvenni a harcot. A szakértő attól tart, hogy a volgográdi robbantások csak figyelemelterelő akciók voltak. Szoldatov a február 7-én kezdődő szocsi téli olimpia előtt a legrosszabb forgatókönyv megvalósulására számít.