Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Az utóbbi évek legvéresebb napja Jemenben

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2015. március 21. 14:35

Öngyilkos merénylők robbantották fel magukat a pénteki imák idején a jemeni fővárosban, a terrortámadás-sorozatban több mint 140 ember vesztette életét. A merényletet az Iszlám Állam (IÁ) nevű szélsőséges szunnita szervezet vállalta magára.

Josh Earnest, az amerikai Fehér Ház szóvivője hangsúlyozta, egyelőre nincs rá bizonyíték, hogy valóban az Iszlám Állam állna a támadások mögött. A tisztségviselő rámutatott, hogy az IÁ propagandacélokból gyakran olyan terrorcselekmények elkövetését is magára vállalja, amelyekhez nem volt köze.

Az AFP francia hírügynökség értesülései szerint az öngyilkos robbantásokban 142 ember halt meg, 351 pedig megsebesült.

A támadásokat két szanaai mecsetnél követték el. Mindkét muzulmán imahely a síita húszi felkelők ellenőrzése alatt áll. Sajtóhírek szerint ez volt az utóbbi évek legtöbb halálos áldozatot követelő merénylete Jemenben.

A tájékoztatás szerint a főváros déli részén álló Badr mecsetben, valamint az északi városrészben található al-Hasahus mecsetben hajtották végre a terrorcselekményeket.

Szemtanúk elmondása szerint a Badr mecsetnél két öngyilkos merénylő robbantotta fel magát. Egyikük a mecset belsejében hozta működésbe a testére erősített robbanószerkezetet, a másik az épület bejáratánál tette ezt, amikor a pánikba esett hívek menekülni próbáltak a helyszínről.

Az al-Hasahus mecsetnél történt merénylet egyik szemtanúja azt mondta, sokakat a mecset ablakaiból kitört és szétszóródott üvegszilánkok sebesítettek meg súlyosan.

A merénylet elkövetését az Iszlám Állam vállalta magára. A magát az IÁ jemeni szárnyának nevező csoport internetes közleményében „a síiták odúi elleni szent műveletnek" nevezte a merényleteket. A dzsihadisták állítását független forrás egyelőre nem erősítette meg.

Az al-Kaida terrorhálózat jemeni szárnya (AQAP) viszont azt közölte, hogy nem az ő embereik tette volt a merényletsorozat.

A szanaai terrorcselekményeket Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, valamint az Egyesült Államok és Franciaország mellett Magyarország is elítélte.

A magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium mély megdöbbenéssel fogadta a brutális jemeni terrortámadások hírét. „A felfoghatatlan cselekedet sokkszerűen hat minden jóérzésű emberre" – írta kommünikéjében a tárca, amely egyúttal elítélte a terrorizmus minden formáját.

Ugyancsak pénteken az észak-jemeni Szada városában is megtámadtak egy mecsetet és egy kormányzati épületet. A rajtaütéseknek legalább 33 ember esett áldozatul.

Nevük elhallgatását kérő források eközben arról számoltak be, hogy pénteken ismét egy azonosítatlan katonai repülőgép bombázta a dél-jemeni Ádenben lévő elnöki palotát. A biztonsági erők légelhárító rakétákkal lőttek vissza, így sikerült elűzniük a gépet.

A palota Abed Rabbo Manszúr Hádi jemeni elnök rezidenciájául szolgál, az államfő azonban a bombázás idején nem tartózkodott ott, ugyanis még korábban biztonságos helyre szállították. A légicsapás nem követelt áldozatot.

Két napon belül ez a második hasonló eset, egy ismeretlen gép csütörtökön is légicsapást mért az épület környékére.

Jemenben a húszi felkelők tavaly szeptemberben megszállták a fővárost, és a múlt hónapban lemondásra kényszerítették az államfőt, majd feloszlatták a parlamentet és teljes egészében átvették a hatalmat. Azóta az országban politikai káosz uralkodik. Hádi február 21-én Ádenbe menekült, ahol visszavonta korábbi lemondását, és a Perzsa-öböl menti országok támogatásával új hatalmi bázist alakított ki. Az ENSZ égisze alatt folytatott tárgyalások egyelőre nem hoztak áttörést a jemeni belpolitikai válság megoldásában.