Berlin szerint provokatív a Katarral szemben támasztott követelések némelyike
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2017. június 27. 18:03Sigmar Gabriel német külügyminiszter szerint „nagyon provokatív” és teljesíthetetlen követeléseket is támasztanak a Katart elszigetelő államok a blokád visszavonásának feltételeként, de akár kedvező hatása is lehet a viszálynak, mert csökkenhet a terrorizmus pénzügyi támogatása.
Azonban a konfliktusnak sokkal több dimenziója van, annyira sokrétű, hogy úgy tűnik, mintha az Öböl menti viszály az „arab House of Cards" volna – utalt Sigmar Gabriel a Kártyavár című amerikai sorozatra.
Kiemelte, hogy Németország továbbra is támogatja a kuvaiti emír konfliktusrendezési törekvéseit. Szabáh el-Ahmad el-Dzsábir közreműködésével remélhetőleg sikerül kiválasztani a Katarral szemben támasztott követelések közül azokat, amelyekről lehet tárgyalni. A követelések némelyike igen provokatív, mert Katar szuverenitását érinti – mondta Sigmar Gabriel, hangsúlyozva, hogy Németország Katar szuverenitásának megőrzését pártolja.
Ugyancsak az ECFR tanácskozásán Mohammad Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter sürgette, hogy Európa vesse latba befolyását a konfliktus enyhítéséért. Mint mondta, a Katart blokád alá helyező erők a saját kudarcaikról akarják elterelni a figyelmet. Olyan államok próbálják elszigetelni Katart, amelyek nem tudnak megfelelni a lakosság elvárásainak, ezért külső ellenségek révén akarják levezetni a feszültséget. Ez a külső ellenség rendszerint Irán, „ma pedig éppen Katar" – mondta Zaríf.
A Katar térségbeli szövetségeseként számon tartott perzsa állam diplomáciájának vezetője kiemelte, hogy az elszigetelés politikája helyett a regionális párbeszéd új fórumát kell kialakítani, és meg kell szakítani a fegyverkezés spirálját, amely csak „tovább erősíti azt a térségünket jellemző felfogásbeli rendellenességet, hogy a biztonságot meg lehet szerezni kívülről, fegyverek vásárlásával".
Az Irán legfőbb ellenlábasának számító Szaúd-Arábia vezetésével arab országok egy csoportja június elején megszakította a diplomáciai kapcsolatokat Katarral, és az ország gazdaságának működését nagymértékben hátráltató szankciókat vezetett be, arra hivatkozva, hogy vezetése terroristákat támogat, együttműködik Iránnal és beavatkozik a belügyeikbe. Doha tagadja a vádakat.
Az arab országok 13 követelésből álló listát állítottak össze, amelyet Kuvait továbbított Katarnak. A múlt pénteken tíz napot adtak dohai vezetésnek arra, hogy teljesítse a követeléseket, amelyek között szerepel az al-Dzsazíra televízió bezárása, az Iránnal fennálló kapcsolatok szűkítése és a katari török katonai támaszpont felszámolása is.