Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Cseh vezérkari főnök lesz a NATO Katonai Bizottságának új elnöke

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2014. szeptember 25. 21:25

Főleg a cseh hadsereg és általában is a cseh politika nagy sikerének tartják Prágában, hogy Petr Pavel cseh vezérkari főnököt választották a NATO Katonai Bizottságának új elnökévé szombaton Vilniusban, a tagállamok vezérkari főnökeinek találkozóján.

Milos Zeman cseh köztársasági elnök szerint Pavel tábornok megválasztása a NATO egyik legmagasabb tisztségébe „a Cseh Köztársaság nagy sikere".

„Ez valóban nagy siker. Pavel tábornok a NATO-hoz csatlakozott új közép- és kelet-európai államok első képviselője, aki esélyt kapott egy ilyen magas tisztség betöltésére" − jelentette ki Bohuslav Sobotka miniszterelnök. Pavel legfőbb „ellenfelei" Vilniusban a prágai sajtó szerint az olasz és a görög vezérkari főnök voltak.

„Úgy vélem, hogy ez egyfajta jutalom azért, ahogy a Cseh Köztársaság tizenöt éves NATO-tagsága alatt viselkedett, illetve, hogy sikerült teljes mértékben professzionálissá tenni a hadsereget" − vélekedett Martin Stropnicky védelmi miniszter.

„Megválasztásom elsősorban annak a munkának köszönhető, amelyet a cseh katonák végeznek a külföldi missziókban" − nyilatkozta Pavel a cseh közszolgálati televíziónak. Legfőbb feladatának az ukrán−orosz konfliktus és az iszlám terrorizmus problémájának kezelését tartja.

Petr Pavel, aki jövő év júniusában Knud Bartels dán tábornokot váltja a NATO Katonai Bizottságának az élén, 1961-ben született. A cseh hadsereg vezérkari főnöki tisztségét 2012. július 1-jétől látja el. Idén május 8-án hadseregtábornoki rangot kapott.

1991 és 1999 között a katonai hírszerzésben dolgozott, 1999 és 2011 között pedig a Cseh Köztársaság képviselője volt a NATO hollandiai és belgiumi parancsnokságain, míg 2003-ban a cseh hadsereg képviselőjeként az amerikai Floridában dolgozott. Katonai képzést kapott Nagy-Britanniában is.

Petr Pavel első ízben a kilencvenes évek elején, a délszláv háborúban hívta fel magára a figyelmet, amikor az UNPROFOR-misszió keretében Horvátországban sikerült kiszabadítania a francia katonák egy csoportját, amely a szemben álló felek közé szorult.