Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Közös Fellépés 2014: harctéri gyógyítók

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2014. szeptember 25. 21:32

Egészségügyi szaknyelven „golden hour”-nak, azaz arany órának nevezik azt az első órát, amelyen belül a harctéren megsérült katonának el kell jutnia az alakulattal a harctéren együtt mozgó, mobil egészségügyi ellátókomplexumba. Már amennyiben ezt a sérülés mértéke indokolja – derült ki többek között az MH 5. Bocskai István Lövészdandár egészségügyi központja által tartott bemutatón, szeptember 25-én.

Többek között Fucsku Sándor vezérőrnagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság (MH ÖHP) parancsnoka, Szabó István vezérőrnagy, az MH Egészségügyi Központ parancsnoka és dr. Böröndi Gábor dandártábornok, az MH ÖHP szárazföldi haderőnem főnöke is részt vett azon a bemutatón, amelynek keretében dr. Pusztai Erzsébet alezredes, a Bocskai-dandár egészségügyi központjának parancsnoka ismertette a zászlóaljszinthez rendelt egészségügyi ellátókomplexum (ROLE-1) meglévő képességeit.

1595979613

Kérdésünkre az alezredes asszony elmondta, hogy a harctéri sérültellátás folyamata azonban nem itt kezdődik, hanem az ön- és kölcsönös elsősegély-nyújtással.

„Ilyenkor a katona a rendelkezésre álló egyéni egészségügyi felszereléssel próbálja saját magát ellátni, illetve a sérülés helyszínén jelen lévő társa segítségével. Ugyanis minden egyes harcoló csapatnál központilag nem egészségügyi szakbeosztású személyeket készítenek fel ilyen feladatokra. Ők az úgynevezett harctéri sebesült-segélynyújtó katonák, akik alapvetően lövész- vagy más beosztásban teljesítenek szolgálatot, de a helyszínen elvégezhetik a szükséges egészségügyi beavatkozásokat" – mondta dr. Pusztai Erzsébet alezredes.

1595979613

A folyamat következő állomásként – hallhattuk – a sérült vagy egy sebesültgyűjtő fészekbe kerül, vagy a helyszínre érkező ellátóegység veszi át. Az első egészségügyi személyzet által nyújtott szaksegélyt ekkor kapja meg a katona. A kiürítést követően kerül a ROLE-1 szintű ellátóhelyre – ez az első orvosi segély szintje. Itt először is osztályozzák a sérülteket, majd – meghatározott sorrendben − a sátorkomplexumban berendezett, rendelkezésre álló két műtő egyikébe kerülnek. A ROLE-1 szintű ellátóhely egyszerre körülbelül 14-16 sérültet képes fektetni, utána azonban – további sérültek érkezése esetén – magasabb ROLE-szintű helyekre kell szállítani őket.

1595979613

Az előadást követően a vendégek megtekintették a dandár ROLE-1 szintű egészségügyi ellátókomplexumát.

Fotók: a szerző felvételei