A feladatot csak kiváló együttműködéssel lehetett megoldani
Szöveg: Szűcs László | 2014. szeptember 26. 7:14„Nehéz és komplex missziót teljesítettek. Garantálniuk kellett a biztonságot és a biztonsági környezetet a szemben álló felek közti zónában, nemcsak katonaként, hanem néha diplomataként, illetve a rend védelmezőiként is” – mondta dr. Orosz Zoltán altábornagy a szlovák hadsereg nyitrai laktanyájában szeptember 25-én, csütörtökön.
Galéria
„Munkájukkal a nemzetközi közösség elismerését és tiszteletét vívták ki hazájuk számára, eközben pedig megbecsülést szereztek az ENSZ-katonák megkülönböztető jelképének, a kék barettsapkának" – hangsúlyozta Orosz altábornagy.
„Önök mindannyian részt vállaltak abban, hogy az UNFICYP-misszió teljesítse alapvető célját. Azaz, hogy megakadályozza a ciprusi görögök és törökök között a háborús cselekmények kiújulását; hogy betartassa a tűzszünetet; és hogy hozzájáruljon a jog és a rend helyreállításához, illetve fenntartásához a szigeten" – mondta az ünnepségen Milan Maxim altábornagy, a szlovák hadsereg vezérkari főnöke.
Az altábornagy kiemelte a kontingens nemzetközi jellegét, hiszen a 4. szektorban szlovák, magyar, szerb és ukrán katonák dolgoznak együtt – a szlovákok irányítása mellett. Mint fogalmazott: ez a katonák közti együttműködés példaként szolgálhat a ciprusi görögök és törökök számára, akik keresik a lehetőségeket a kölcsönös bizalomerősítésre és az együttműködés továbbfejlesztésére.
A misszióból hazatért katonák – köztük a magyar kontingens húsz békefenntartója – az ünnepségen vehették át a ciprusi szolgálatért járó ENSZ- és UNFICYP-medálokat. A magyarok zubbonyára dr. Orosz Zoltán altábornagy tűzte fel az emlékérmeket.
Az ünnepséget követő sajtótájékoztatón Milan Maxim altábornagy a honvedelem.hu kérdésére válaszolva hangsúlyozta: a Cipruson szolgáló magyar és szlovák katonák együttműködése napról napra jobb. Személy szerint is nagyon elégedett a közös munkával – tette hozzá.
Orosz Zoltán altábornagy elmondta: a Magyar Honvédség jövőbeli szerepvállalásai között továbbra is fontos helyen szerepel a ciprusi misszió, amit a jelenlegi szinten tartanak fenn a továbbiakban is.
Az UNFICYP-misszió magyar kontingensének parancsnoka az elmúlt egy évben Szász Márton alezredes volt. Az MH Összhaderőnemi Parancsnokság Műveletirányító Főnökség főnökhelyettesének a mostani volt a harmadik missziója, korábban szolgált már Afganisztánban és Cipruson is.
„Az elmúlt egy év tele volt munkával és élménnyel. A kontingens alapvetően az UNFICYP-mandátumból adódó feladatait hajtotta végre, de ezenkívül még számos kihívással is meg kellett küzdenie" – mondta az alezredes, hozzátéve: számára rendkívül hasznos volt a szigeten töltött tizenkét hónap, szakmailag is sok tapasztalatot sikerült szereznie. Parancsnokként szorosan együtt kellett működnie a 4. szektorban szolgáló nemzetek katonáival, de jó kapcsolatot ápolt a brit és az argentin vezetésű szektorok vezetőivel is.
Bolesza Róbert százados a többiekkel ellentétben nem egy, hanem két évet szolgált Cipruson. Az UNFICYP-misszió főparancsnokságán hadműveleti tervező főtiszt volt, s ez egy olyan speciális beosztás, amelynek ellátásához nélkülözhetetlen a kétéves, folyamatos jelenlét. A mostani volt a harmadik külszolgálata a földközi-tengeri szigeten, ám ezúttal teljesen más feladatot látott el, mint eddig. Korábban a magyar kontingenshez kötődő feladatai voltak, most viszont 48 ország képviselőivel kellett kapcsolatot tartania.
„A ciprusi misszió parancsnokságán a magyar katonák nagyon fontos beosztásokat látnak el. A hadműveleti főtiszt mellett a főorvos, a higiénikus és a személyügyi főtiszt is magyar. Rajtuk kívül pedig még egy ügyeletes tiszti és egy táborparancsnoki pozíciót töltenek be magyar katonák. Úgy gondolom, mind a hat embert próbáló, kulcsbeosztás a maga nemében" – mondta a százados.
Fotók: a szerző felvételei