Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Csehországi és szlovákiai körútra indult a Csehszlovák Légió híres vonata

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2015. május 20. 10:13

Többéves csehországi és szlovákiai körútra indult május 19-én, kedden Prágából a Csehszlovák Légió híres vonatának másolata.

Az önálló csehszlovák állam megalakulásában nagy szerepet játszó katonai egység az első világháború végén ezzel a vonattal hosszabb ideig ellenőrzése alatt tartotta a transzszibériai vasútvonalat Oroszországban.

A felújított vonaton „légiósok", korabeli öltözetbe bújtatott személyzet teljesítenek szolgálatot. Az első megállót a Prágától északra fekvő Mladá Boleslav jelenti. A szerelvény korhű másolata néhány napig marad minden állomáshelyen, hogy az emberek megismerhessenek vele, illetve a legendás légió történetével.

A szerelvényt indulása előtt Prágában Bohuslav Sobotka miniszterelnök is megtekintette.
A korhű szerelvény mozdonyból és tíz vasúti kocsiból áll. A történelmi vonat legérdekesebb alkotóelemeinek másolata a Csehszlovák Légió megalakulásának (1917) közelgő 100. évfordulója alkalmából mozgó kiállításként 1920-ig fogja járni a cseh és szlovák városokat, tehát az egykori Csehszlovákia területét.
A szerelvény utánzatának korhű elkészítését a Csehszlovák Légiósok Közössége kezdeményezte, és az állam is támogatta. Az egyes kocsik belső berendezése hű mása az első világháborús daraboknak.

A Csehszlovák Légió önkéntesekből állt, akik az első világháború kitörése után a cári hadseregbe jelentkeztek, ahol Miklós cár engedélye alapján Cseh Társaság (Ceská druzina) néven önálló egységet alakítottak ki. Ebből lett 1917-ben az oroszországi Cseh Légió, amelynek ereje később három hadosztálynak felelt meg.
A légiók több győztes csatát vívtak az Osztrák-Magyar Monarchia és Németország csapatai ellen, majd a bolsevik forradalom kitörése után hosszabb ideig teljesen ellenőrzésük alá vonták a transzszibériai vasutat. Abban az időben a légióknak összesen 63 kisebb-nagyobb vasúti szerelvény volt a kezükben.

A háború befejezése után a légiósok hosszú és nehéz utazással Vlagyivosztokon keresztül hajóval tértek vissza Európába, illetve az újonnan megalakult Csehszlovákiába.