Három éve őrizték titokban
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2013. november 19. 16:07Izrael három éve titokban őrizetbe vette az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet feltételezett biológiaifegyver-szakértőjét – derült ki november 18-án nyilvánosságra került dokumentumokból azt követően, hogy a férfi az izraeli legfelsőbb bírósághoz fordult szabadulása érdekében.
A 2010 augusztusa óta fogva tartott palesztin férfit mindeddig úgynevezett adminisztratív fogságban tartották, amely az izraeli törvények értelmében titkos bizonyítékokra hivatkozva, biztonsági okokból lehetővé teszi a bebörtönzést.
A Háárec című izraeli lap honlapja szerint a Sin Bét, a belbiztonsági szolgálat várhatóan őrizetének újabb fél évvel való meghosszabbítását fogja kérni a legfelsőbb bíróságtól. Az állambiztonsági szervek szerint Barak 2001-ben részt vett egy izraeli és más zsidó turisták elleni jordániai akcióban, és megállapodott palesztin fegyveresek mérgező anyagok előállítására való kiképzésében Izrael elleni támadásokhoz.
A katonai rádió szerint először az amerikai hatóságok tartották fogva három hónapig, majd kiadták Jordániának, ahol 2003 és 2008 között előbb fogolyként, majd szabadon élt. 2010-ben az Izrael és Ciszjordánia közötti Allenby hídon vették őrizetbe a zsidó állam hatóságai. Elfogása után kihallgatták, de azóta sem állították bíróság elé.
Ügyvédje szerint hosszan éhségsztrájkolt elengedéséért, de Izrael csak akkor bocsátaná szabadon, ha Pakisztánba távozna, és a pakisztáni kormány ígéretet tenne felügyeletére.
Számer al-Barak már másodszor kéri szabadulását a legfelsőbb bíróságtól, amely az előző alkalommal visszautasította beadványát.
A katonai bíróság júliusi határozata szerint Barak egy nemzetközi terrorszervezet magas rangú tagja, és személyes kapcsolatokat ápol annak vezetőivel. A bíróság indoklásában az állt, hogy különösen veszélyesnek számít, mert elengedése fellendítené a szalafista dzsihád (szent háború) katonai szervezetét. Ügyvédje ugyanakkor a rádió műsorában megkérdőjelezte a vele szemben emelt terrorvádakat, ugyanis szerinte a kihallgatás során a Sin Bét nem talált bizonyítékot ezek alátámasztására.