Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Három gyermekét és egy katonát ölt meg egy öngyilkos merénylő

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2015. december 12. 21:42

Egy női öngyilkos merénylő működésbe hozta a testére erősített robbanószerkezetet és megölte három gyermekét és egy katonát, miután megállították az afgán hadsereg egyik ellenőrző pontján a keleti Nangarhar tartomány székhelyén, Dzsalalábádban – közölte a tartományi kormányzó szóvivője december 11-én, pénteken.

Egy névtelenül nyilatkozó afgán biztonsági illetékes elmondása szerint a csütörtök este történt merénylet során a közép-ázsiai ország titkosszolgálati ügynökségének (NDS) emberei megállítottak az ellenőrző pontnál egy gyanús kocsit, amelyben a nő, három gyermeke és négy férfi ült. A nő és a gyerekek kiszálltak a járműből – közölte az illetékes, aki megjegyezte, hogy nem beszéltek az Afganisztánban használt dari, illetve pastu nyelven, hanem valószínűleg oroszul szólalhattak meg. A pokolgépet azután hozhatta működésbe, hogy kiszállt a kocsiból. Egyelőre nem világos, mi történt a járműben maradt négy férfival.

Az Afganisztánban zajló háború már régóta vonzza a külföldről érkező szélsőségeseket. A The Times brit konzervatív napilap decemberi riportja szerint az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista terrorszervezet, amely eddig elsősorban iraki és szíriai területeket tartott ellenőrzése alatt, Afganisztánban is megjelent és terjeszkedik. A szélsőséges csoport fegyveresei az ország Pakisztánnal határos keleti tartományaiban vették át az uralmat jelentős térségek felett.

A The Times forrásai szerint az IÁ Afganisztánban terjeszkedő ága főleg pakisztániakból áll, akik a határon szivárogtak át, és a 34 afganisztáni tartományból 25-ben kezdett toborzókampányba. Az iszlamista szervezet ismert arról, hogy számos szélsőségest vonzott már Oroszországból és a közép-ázsiai térségből is Szíriába és Irakba. A dzsihadista szervezet célja a tartományi határok, valamint az afganisztáni–pakisztáni államhatár felszámolása és a „kalifátus" új tartományának létrehozása.