Felavatták Muhr Ottmár ezredes mellszobrát Sopronban
Szöveg: Nyulas Szabolcs | 2015. december 13. 7:52Ünnepélyes keretek között avatták fel Muhr Ottmár huszár ezredes mellszobrát december 12-én, szombaton a soproni Deák téren.
Galéria
Videó
Az ütközet egyik jelentős pillanata volt az említett hágón lezajlott összecsapás, amelyben Muhr Ottmár és az általa vezetett Nádasdy-huszárok a már reménytelennek látszó helyzetet fordították győzelemre. Az ezredes – csapata élére állva – parancsot adott az orosz állások megrohamozására, majd rendkívül kegyetlen és véres harcok árán sikerült megtörnie a túlerőben lévő ellenséget. A parancsnokot kétszer is eltalálták, mindkét lövés halálos volt, de holttestét bajtársai nem engedték az ellenség kezére jutni, öldöklő harcban védték meg Muhr Ottmár maradványait, amelyek ma is ott nyugszanak annak a hágónak a tetején, amelyen az életét áldozta. Jákob János szerint a fentiek alapján kijelenthető, Muhr Ottmár ezredes teljes odaadással és merész hozzáállással mutatta meg a vészhelyzetben zseniális katonatehetségét és hazaszeretetét.
Dr. Fodor Tamás polgármester beszédében felidézte, hogy az ütközet magyar csataként vált ismertté, amelyet arany betűkkel jegyeztek fel a történelemkönyvek lapjain. 1924-ben a mostani helyén állították fel a limanovai emlékműként ismert műalkotást, amely a csatában elesett huszároknak állított emléket, ezt azonban 1950-es években a kommunista diktatúra lerombolta. Ezért a mostani emlékmű történelmi igazságot szolgáltat a soproni huszároknak és parancsnokuknak, Muhr Ottmárnak. „A limanovai csata hősei megerősítenek minket abban, hogy a töretlen hit és kitartás az, amely jövőt tud teremteni" – mondta, hozzátéve, hogy az utókornak, de különösen a fiataloknak ismerniük kell azokat a hőstetteket, amelyek jó példái a hazaszeretetnek.
A beszédeket követően a dandártábornok, a polgármester és Muhr Albert, az ezredes unokája közösen leplezték le a mellszobrot, amelyet Csák Attila szobrász készített, majd elhelyezték a kegyelet koszorúit és virágait az alkotás talapzatán. Elhangzott, hogy az emlékmű a Honvédelmi Minisztérium, a soproni önkormányzat és a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség összefogásával készülhetett el. A rendezvényen mások mellett jelen volt több hagyományőrző egyesület, amelyeknek tagjai – korhű egyenruhákban – részt vettek a szoboravatást megelőző, a limanovai harcokban elesettek tiszteletére tartott misén is.
Fotó: Galovtsik Gábor