Kiemelten értékes műkincset menekítettek ki a háborúból
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2015. június 7. 18:18A British Múzeum feladatának tartja a kulturális örökség megőrzését, ezért vigyáz egy Szíriából származó értékes műkincsre mindaddig, amíg a közel-keleti ország stabilizálódása lehetővé nem teszi, hogy visszavigyék.
Az illetékes tárca szóvivője közölte, hogy amint a parlamenti napirend lehetővé teszi, megtárgyalják az egyezmény ratifikálását.
“Jelentős szerepet játszunk az illegálisan exportált tárgyak megőrzésében. Ezt tettük Afganisztán esetében is, aztán visszaadtuk azokat. Most egy olyan tárgyat őrzünk, amely tudomásunk szerint illegálisan került el Szíriából és egy napon azt is hazatér majd" – idézte az igazgatót pénteken a BBC News.
A szíriai konfliktus során számos múzeum, műkincs és régészeti helyszín pusztult el, szakértők a második világháború óta a legnagyobb kulturális katasztrófának tartják a történteket.
Az Iszlám Állam (IÁ) hadserege elrabolja és eladja a szíriai kulturális örökség műkincseit, hogy pénzhez jusson. Az ENSZ ezért betiltotta a Szíriából származó műtárgyak kereskedelmét.
Attól lehet tartani, hogy miután a közelmúltban elfoglalta, az Iszlám Állam bármikor lerombolhatja a kétezer éves Palmüra romjait is, bár a dzsihadista szervezet május végén közölte, hogy nem akarja elpusztítani az ókori város maradványait.
A szíriai illetékesek elmondták, hogy több száz szobrot menekítettek ki még Palmüra elfoglalása előtt a városból, de a nagyobb műtárgyakat nem tudták elszállítani.
Szíriában sok önkéntes az élete kockáztatásával próbál megvédeni és megőrizni pótolhatatlan műkincseket, mozaikokat, amelyek zömmel az 1. és 2. században keletkeztek. Több ezer műkincset adtak át a polgárok megőrzésre.
A British Múzeum nem árulja el, hogy milyen szíriai műkincset őriz.