Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Maláj gép: további kérdések és állítások

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2014. november 17. 9:05

Megállapodás jött létre a holland szakértők és a kelet-ukrajnai oroszbarát szeparatisták között, így megkezdődhet a donyecki szakadár területen júliusban lezuhant malajziai repülőgép roncsainak elszállítása – közölte a hágai igazságügyi minisztérium.

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) közvetítésével létrejött megegyezés értelmében a szakemberek a lehető leghamarabb megkezdhetik a helyi mentőalakulatokkal közös munkát. Szakemberek egy Harkivban várakozó csoportja már szombaton Donyeckbe utazik – közölte a minisztérium.

A Malaysia Airlines Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó gépe július 17-én zuhant le 298 emberrel a fedélzetén. A legtöbb utas holland volt, ezért vezeti Hollandia a vizsgálatot. A szerencsétlenség után mind ukrán, mind nyugati források azt állították, hogy a gépet az ukrán szakadárok lőtték le, méghozzá egy orosz gyártmányú légvédelmi rakétaüteggel. Moszkva és a szeparatisták viszont az ukrán kormányerőket vádolták. A roncsok elszállítását már a hét elején meg kellett volna kezdeni, de a felek nem tudtak megállapodásra jutni.

Egy műholdfelvétel szerint a malajziai légitársaság repülőgépét vadászgépről lőtték le – legalábbis ezt állították a Pervij Kanal orosz állami televízióban pénteken. A csatorna esti híradójában bemutattak egy általuk szenzációsnak nevezett fotót, amelyet szakértői feltételezések szerint brit vagy amerikai kémműhold készíthetett. Ezen a fotón a közlés szerint a július 17-én Donyeck körzetében lelőtt Boeing-777-es repülőgép látható a szerencsétlenség előtti pillanatokban.
A fotót a tévé beszámolója szerint egy elektronikus levél kíséretében egy bizonyos George Bild – az amerikai Massachusettsi Műszaki Egyetemen (MIT) végzett, és több mint két évtizedes szakmai tapasztalattal rendelkező repülésügyi szakember – juttatta el az Orosz Mérnökök Szövetségéhez. A szervezet alelnöke, Ivan Andrijevszkij szerint a képen jól kivehető, hogy egy vadászgép levegő-levegő rakétát lő ki a Boeing pilótakabinjára.
Andrijevszkij azt mondta a Pervij kanal tévének, hogy szerintük a műholdfelvétel valódi, és George Bild azt írta, hogy vadászgép lőtte le a Kuala Lumpurba tartó Boeinget.

Mihail Leontyev, az orosz állami tévé kommentátora szerint MIG-29-es vadászgépről van szó, és az biztosan nem orosz volt.
A Vlagyimir Putyin orosz államfő környezetéhez tartozó újságíró, – aki egyébként a Rosznyefty állami kőolajcég sajtófőnöke is – azt is megjegyezte, hogy a G20-as csoportnak az ausztráliai Brisbane-ben szombaton kezdődő csúcstalálkozóján több mint időszerű lehet a malajziai utasszállító katasztrófájában lezuhant utasok halálának kiderítése. A kémműhold felvétele pedig szerinte azt a változatot erősíti, amely Nyugaton szinte nem is volt hallható.
Az orosz Pervij Kanal kommentátora hozzátette, hogy mint ismeretes, Tony Abbott ausztrál kormányfő arra készül, hogy „kemény" kérdéseket tegyen fel Vlagyimir Putyinnak a malajziai utasszállító gép tragédiájával kapcsolatban. „Megpróbáljuk megkönnyíteni a dolgát" – mondta a Kremllel szoros kapcsolatot ápoló televíziós kommentátor.

Mihail Leontyev elmondta, hogy az Orosz Mérnökök Szövetsége még augusztusban közölte saját műszaki vizsgálódásainak megállapításait, amelyek szerint a polgári repülőgépet csakis másik repülőről indított rakétával semmisíthették meg.
Az orosz védelmi tárca a katasztrófát követően azt hangoztatta, hogy az orosz műholdak nem észleltek rakétaindítást a katasztrófa idején. Azt is közölték Moszkvában, hogy a malajziai utasszállító közelében, attól 3-5 kilométeres távolságra feltételezhetően egy SzU-25-ös ukrán vadászbombázó repült. A délkelet-ukrajnai fegyveres konfliktus közepette történt súlyos szerencsétlenség okainak kiderítését célzó vizsgálatok mind a mai napig nem fejeződtek be.