Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Orosz területről támadták az ukrán fegyveres erőket

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2014. augusztus 6. 14:46

Oroszországból több órás tüzérségi támadások érték az elmúlt 24 órában az ukrán fegyveres erőket – közölte augusztus 5-ei, keddi kijevi sajtótájékoztatóján Andrij Liszenko, az ukrán Nemzetvédelmi és Biztonsági Tanács (RNBO) szóvivője.

Közben Japán újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, Svájc pedig kibővítette szankciós listáját. Vlagyimir Putyin orosz államfő kedden este utasította kormányát, hogy dolgozzon ki válaszintézkedéseket a nyugati szankciókra.

Liszenko tájékoztatása szerint egy nap alatt három ukrán katona vesztette életét és 46-an sebesültek meg a harcokban. A nemzetvédelmi tanács értesülése alapján 11 orosz helikopter sértette meg az ukrán légteret.

A szóvivő közölte, hogy a szakadárok által megszállva tartott két megyeközpont, Donyeck és Luhanszk visszafoglalásának stratégiáját nem hozzák előre nyilvánosságra, jelenleg a támadás előkészítése zajlik.

Közben a luhanszki városi tanács arra hívta fel a figyelmet, hogy a város a humanitárius és ökológiai katasztrófa szélére sodródott: napok óta nincs áram és vezetékes víz a megyeközpont jelentős részében, szünetel a szemétszállítás, nem működnek sem a vezetékes, sem a mobiltelefonok, az internet sem érhető el.

A városi tanács közlése szerint a csaknem félmilliós nagyváros lakóinak több mint fele, mintegy 250 ezren – főként idősek és kisgyermekes családok – nem tudják elhagyni a települést, mert vagy nincs rá pénzük, vagy nincs hová menniük. Kénytelenek ezért az állandó fegyveres összetűzések közepette a városban maradni, ahol a boltokban már fogytán vannak az élelmiszerkészletek. Súlyos gondot jelent a gyógyszerhiány és az, hogy már csak kevés patika működik a városban.

A harcok miatt megsérült civil lakosokat ellátó négy kórház épülete részben beomlott, három rendelőintézetben is súlyos károk keletkeztek.

A Human Rights Watch (HRW) nemzetközi jogvédő szervezet keddi közleményében arról számolt be, hogy a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárok kórházakat tartanak megszállva, mentőautókat és gyógyszereket foglalnak le saját céljaikra, akadályozva a polgári lakosság egészségügyi ellátását. A HRW egyúttal az ukrán hadsereghez is felhívással fordult, hogy tartózkodjon a kórházak elleni tüzérségi támadásoktól. A jogvédő szervezet hangsúlyozza, hogy a fegyveres konfliktusokra vonatkozó nemzetközi szabályok különleges védelmet írnak elő a kórházakra és más egészségügyi létesítményekre.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) kedden nyilvánosságra hozott adatai szerint az év eleje óta mintegy 730 ezren menekültek át Ukrajnából Oroszországba a harcok elől. További 117 ezren Ukrajnán belül költöztek más településre. Utóbbiak száma az UNHCR szerint naponta 1200 fővel növekszik.

Közben a japán kormány további büntetőintézkedéseket léptetett életbe Moszkvával szemben. Tokió befagyasztotta 40 olyan ember japán bankokban található vagyonát, akik támogatták a Krím félsziget Ukrajnától való elszakítását és szerepük volt Kelet-Ukrajna destabilizálásában. A büntetettek között van Viktor Janukovics volt ukrán államfő, Szergej Akszjonov, a Krím félsziget „miniszterelnöke", Alekszandr Borodaj, az önhatalmúlag kikiáltott „donyecki népköztársaság" miniszterelnöke és Igor Sztrelkov, a „donyecki népköztársaság védelmi minisztere". Japán szankció alá vonja a Csornomornaftohaz nevű fekete-tengeri olaj-és gázipari konszernt, valamint korlátozza a krími termékek importját is.

A távol-keleti ország eddig csak korlátozott szankciókat alkalmazott Oroszország ellen: vízumkorlátozást és egyes bilaterális tárgyalások felfüggesztését.

Svájc további orosz és ukrán természetes és jogi személyeknek tiltotta meg, hogy üzleti kapcsolatba lépjenek svájci pénzügyi közvetítőkkel, és ezáltal az EU-ból Svájcba helyezzék át bankszámláikat. A listát 26 természetes és 18 jogi személlyel bővítették ki. Ezzel a szankciók alá vont személyek száma 87-re, a szervezeteké pedig 20-ra emelkedett.

Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden este felszólította kedden a kormányt, hogy dolgozzon ki válaszintézkedéseket a legújabb nyugati szankciókra. Putyin Voronyezsben, az ottani terület kormányzójával tartott találkozón kijelentette, hogy gondosan kidolgozott válaszintézkedésekre van szükség.

„Törekedni kell arra, hogy ezek az intézkedések ne okozzanak kárt az orosz termelőknek és fogyasztóknak" – tette hozzá az államfő.

Kedden egy orosz hírportál arról számolt be, hogy Oroszország az uniós szankciókra válaszul az európai légitársaságok kitiltását fontolgatja a Szibérián át a Távol-Keletre vezető légifolyosókról.