Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Oroszország hadgyakorlatba kezdett Észtország és Lettország határánál

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2015. február 26. 20:25

Oroszország kiterjedt hadgyakorlatba kezdett február 25-én szerdán, így jelenleg az Észtország és Lettország határai közelében fekvő Pszkov térségében mintegy kétezer orosz katona vesz részt a manővereken. Egy nappal korábban a NATO és az Egyesült Államok csapatai katonai felvonuláson vettek részt az észt-orosz határ közelében.

Irina Kruglova, az orosz védelmi minisztérium illetékese azt mondta, a szombatig tartó hadgyakorlatok részeként a légierő 1500 tagja az ejtőernyős bevetést gyakorolja, valamint a csapatok egy feltételezett ellenség repülőterére hatolnak be, és azt semmisítik meg.

„Kellemetlen meglepetés volt megtudni, hol tartják ezeket a gyakorlatokat, de nem aggódunk miatta" – mondta Normunds Stafeckis, a lett védelmi minisztérium szóvivője. Mindenesetre hozzátette, elfogadhatatlannak tartják, hogy ejtőernyős hadosztály és helikopterek állomásoznak a határ közelében.

Eközben mintegy 1400 észt katona és különféle nemzetiségű egységek – főleg amerikai és NATO-ezredek katonái és járművei – vettek részt egy keddi katonai felvonuláson a balti állam függetlenné válásának évfordulója alkalmából rendezett ünnepség keretében a kelet-észtországi Narva városában, amelyet csupán az ugyanolyan nevű határfolyó választ el Oroszországtól.

Ez volt az első alkalom, hogy a három balti államban – Észtország, Lettország és Litvánia – állomásozó amerikai katonák ennyire közel húzódtak az orosz határhoz.

Az észt hadsereg szerdán közölte, hogy a NATO harci repülőgépeknek a hasonló katonai felvonulásokon szokásos mutatványait nem tartották meg, mivel a nemzetközi jog tiltja a katonai repülőgépek mozgását a nemzetközi határok közvetlen közelében.

Az Ukrajnához tartozó Krím félsziget annektálása után a további orosz terjeszkedéstől való félelem miatt Észtország, Lettország és Litvánia is kérte a NATO katonai erejének növelését a területeiken. A térségben sokan attól tartanak, hogy Moszkva az orosz ajkú kisebbség védelmére hivatkozva Ukrajna után a három balti ország valamelyikében is beavatkozik.