Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Kiváló a magyar-amerikai együttműködés

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2015. február 26. 20:33

„Ezen a gyakorlaton katonáink fényesen bizonyították, hogy remekül képesek szövetségi rendszerben, amerikai katonákkal közösen együttműködni” – szögezte le Hende Csaba honvédelmi miniszter a Warlord Rock 2015 elnevezésű, NATO-szintű hadgyakorlat dinamikus napján az MH Pápa Bázisrepülőtéren, február 26-án. Ben Hodges altábornagy, az Európában állomásozó amerikai szárazföldi haderő parancsnoka szerint a magyar katonák kiváló felkészültségük miatt a legjobb felszerelést és kiképzést érdemlik meg.

1595988613

Összesen több mint hétszázötven magyar és amerikai katona vesz részt a Warlord Rock 2015 elnevezésű, légideszant-műveletből és éleslövészetből álló, harcászati szintű közös gyakorlaton, melyet február 22. és március 3. között a NATO-szintű Operation Atlantic Resolve művelet keretében rendeznek meg hazánkban.
A nagyszabású, történelminek is nevezhető gyakorlat első, dinamikus mozzanataként − február 26-án, csütörtökön − az ejtőernyős katonák a Nehéz Légiszállító Ezred (HAW) C-17-es Globemaster III-as, illetve az amerikai légierő C−130-as Hercules típusú szállító-repülőgépeiből kiugorva „foglalták el" az MH Pápa Bázisrepülőteret. A gyakorlat forgatókönyve alapján ugyanis szeparatista erők szivárogtak át az államhatáron, és ellenséges tevékenységük felszámolására a NATO vezetése közös amerikai−magyar erőket jelölt ki.

A gyakorlat első mozzanata után megtartott sajtótájékoztatón Hende Csaba honvédelmi miniszter elmondta: Ben Hodges altábornagy személyes jelenléte azt demonstrálja, hogy a NATO elkötelezett a régió biztonsága mellett.

Hallhattuk, hogy a walesi NATO–csúcstalálkozó résztvevői elfogadták a készenléti akciótervet, amely nem más, mint a szövetség válasza a megváltozott biztonsági kihívásokra. Hende Csaba emlékeztetett: Orbán Viktor miniszterelnök már ott világossá tette, hogy a régió biztonságának erősítése érdekében terveket kell készíteni és hadgyakorlatokat levezetni. A tárcavezető szerint ezt az elkötelezettségünket mutatta a mai, NATO-szintű gyakorlat is.

1595988613

Hozzátette: a Magyar Honvédség idén számos más nemzetközi gyakorlaton fog részt venni.

„Minden ilyen gyakorlat kitűnő alkalom arra, hogy bizonyítsuk: számíthatunk a szövetségeseinkre, és azok számíthatnak ránk" – szögezte le Hende Csaba.

Magyarország biztonságának kérdésével kapcsolatban a miniszter elmondta: a kormány már a walesi csúcstalálkozó előtt elhatározta, hogy növeli hazánk védelmi kiadásait. Ennek – folytatta a tárcavezető − csak egyik eleme a katonák illetményének három év alatt ötven százalékkal történő emelése.

Kiemelte: pontos, világos és a NATO-val egyeztetett tervek készültek a Magyar Honvédség fejlesztése érdekében.

„A kormány kötelezettséget vállalt arra, hogy a honvédelmi költségvetés folyamatos emelésével biztosítani fogja a fejlesztésekhez szükséges forrásokat. Már az idén is 20 milliárd forinttal nőtt a költségvetésünk" – tájékoztatott Hende Csaba.

1595988613

A honvédelmi miniszter újságírói érdeklődésre megerősítette: a magyar katonák kiképzettsége és egyéni kvalitásai – nemzetközi megítélés szerint is − átlag felettiek.

A tárcavezető végezetül gratulált a mai gyakorlat sikeres végrehajtásához, kiemelve, hogy minden ilyen gyakorlat fejleszti katonáinkat, illetve a Magyar Honvédség képességeit, és növeli hazánk biztonságát.

Colleen Bell, az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövete elmondta: a mai gyakorlat kiváló példája a két ország közötti jó együttműködésnek.

„Az interoperabilitás a siker kulcsa. Országaink már régóta együttműködnek egymással, sok sikert értünk el közösen" – fogalmazott a nagykövet asszony. Újságírói kérdésre Colleen Bell elmondta: a NATO a történelem legsikeresebb védelmi szövetsége − ennek alapja pedig a szoros elkötelezettség és a közös munka, mint ahogyan azt a mai nap is láthattuk.

1595988614

Ben Hodges altábornagy, az Európában állomásozó amerikai szárazföldi haderő parancsnoka közölte: számára nagyon izgalmas, amikor magyar és amerikai katonák együtt hajtanak végre hadgyakorlatot.

„Azt láthattuk, hogy közösen, ugyanazon repülőgépek fedélzetéről hajtottak végre ejtőernyős ugrást, és először történt meg, hogy titkosított rádiófrekvencián beszéltek egymással. De ez engem nem lep meg, mivel láttam a magyar katonák kiképzettségének kivételes színvonalát gyakorlatokon Irakban, Koszovóban és Afganisztánban is. Ezek a nagyszerű nők és férfiak megérdemlik a legjobb felszerelést és a legjobb kiképzést. Épp ezért üdvözlöm a küszöbön álló fejlesztéseket" – mondta Ben Hodges altábornagy.

Hozzáfűzte: a tárca és a haderő vezetése modern és előremutató irányvonalat képvisel, olyat, amilyet Magyarország megérdemel. A honvedelem.hu kérdésére válaszolva Ben Hogdes altábornagy úgy fogalmazott: a magyar katonák nemcsak kiválóan képzettek, hanem magas szintű, átfogó stratégiai gondolkodásra is képesek.

1595988614

Dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök leszögezte: ez a gyakorlat valóban a Magyar Honvédség képességeinek erősítéséről szólt.

„Azt tapasztaltam, hogy nagyszerűen tudunk együttműködni az amerikai katonákkal, és kiváló eredményeket tudunk elérni. Ezt nemcsak erre a gyakorlati mozzanatra értem, hanem mindazon területekre, ahol korábban már együtt dolgoztunk amerikaiakkal. Ugyanakkor tudunk kell, hogy a teljes gyakorlat lényege országvédelmi feladatok ellátása" – közölte a vezérezredes. Hozzátette: tovább kell keresnünk az együttműködés lehetőségeit, amire a Magyar Honvédség katonái készen állnak.

A Warlord Rock 2015 közös gyakorlat célja, hogy a harcoló, harctámogató és harci kiszolgáló erők szövetséges együttműködésben készüljenek fel a légideszant-műveletek tervezési, szervezési és vezetési feladataira. A gyakorlaton amerikai részről a 173. Légimozgékonyságú Dandár, a Magyar Honvédségtől pedig az MH 5. Bocskai István Lövészdandár 24. Bornemissza Gergely Felderítő Zászlóalja, az MH 25/88. Könnyű Vegyes Zászlóalj, valamint az MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalj kijelölt állománya vesz részt.

1595988614

Honlapunk kérdésére dr. Böröndi Gábor dandártábornok, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság szárazföldi haderőnem főnöke korábban elmondta: a gyakorlat mérföldkövet jelent a régről datálható magyar−amerikai együttműködésben, ugyanis most történik meg először, hogy egy amerikai lövészszázadot magyar zászlóaljharccsoport vezetése alá rendelnek. Mint ahogyan a dandártábornok fogalmazott: a magyar−amerikai katonai együttműködés magasabb szintre lépett, mivel az amerikai század szerves, integráns része lesz a gyakorlatnak.

A légideszant-mozzanatban részt vevő ejtőernyősök az amerikai T−11 típusú − kifejezetten tömeges deszantdobásokra tervezett − ejtőernyővel, 300 méteres magasságból, sötétben ugrottak; méghozzá teljes felszereléssel, melynek összsúlya körülbelül 40 kilogramm. A repülőtér elfoglalásában és biztosításában részt vevő magyar katonák Szolnokon öt nap alatt gyakorolták be készségszinten a most végrehajtott harcászati mozzanatokat. Magyar katonák legutóbb 2014-ben hajtottak végre hasonló légideszant-feladatot, szintén Pápán.

A hadgyakorlat a nullaponti lőtéren éleslövészettel folytatódik majd.

1595988614

Fotók: Dévényi Veronika és a szerző felvételei