Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Ötezer békefenntartót küldhetnek Burundiba

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2015. december 19. 16:24

Ötezer békefenntartó Burundiba küldésére tett javaslatot az Afrikai Unió (AU) a szervezet egy olyan szabályára hivatkozva, amelynek értelmében az érintett ország vezetőjének nem kell a hozzájárulása a katonai beavatkozáshoz – közölte egy diplomata forrás, aki jelen volt az intézmény Burundiról szóló december 17-i, csütörtök esti tanácskozásán. A burundi kormány szükségtelennek nevezte és ellenezte a lépést.

„Felhatalmazást adtunk egy ötezer főt számláló békefenntartó erő Burundiba vezénylésére, amelynek a feladata kiterjed a civilek védelmére" – mondta a diplomata a Reuters brit hírügynökségnek.

A burundi kormány erre reagálva közölte, hogy ellenzi a javaslatot, és szükségtelennek tartja, hogy békefenntartókat küldjenek az országba. Philippe Nzobonariba kormányszóvivő azt mondta, a burundi vezetés számára egyelőre az sem világos, hogy a katonák pontosan milyen feladatokat látnának el, illetve kik ellen vetnék be őket, mivel egyelőre még nem kaptak hivatalos értesítést a javaslatról.

Az AU főszerve, a béke- és biztonsági tanács várhatóan a következő napokban fogja megerősíteni a békefenntartók bevetésének tervét.

Pierre Nkurunziza államfőnek az AU szabályai szerint a javaslat kihirdetése után 96 órája lesz választ adni az unió kezdeményezésére.

Burundiban erőszakhullám tombol április óta, amikor is Nkurunziza bejelentette: harmadszor is indul az elnökválasztáson. Tette ezt az alkotmány és az ország békéjét tíz éve szavatoló arushai megállapodásban foglaltak ellenére, amely két ciklus kitöltését teszi lehetővé az államfőnek. A júliusi választást – amelyet az ellenzék bojkottált – Nkurunziza megnyerte.

A hónapok óta tartó zavargásokban több mint kétszáz ember meghalt, és több mint kétszázezren elmenekültek az országból.

Az Afrika keleti részén található parányi országot 1962-es függetlenné válása óta sújtják a 10,7 milliós lakosság 85 százalékát kitevő hutuk és a 14 százalékos arányban jelen lévő tuszik közötti erőszakcselekmények.

Burundi a világ legszegényebb államainak egyike, a lakosság csaknem háromnegyede alultáplált. Bár a Világbank szerint már kezd érződni az országban a politikai és gazdasági reformok jótékony hatása, a rossz gazdálkodás és a korrupció a fejlődés útjában áll.