Pekingben a második világháború végére emlékező évfordulós katonai parádéra készülnek
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2015. augusztus 4. 12:22Nem fogadnak látogatókat a pekingi Tienanmen tér kapubástyáján, mellvédjéről több mint egy hónapra kitiltották a turistákat, mivel a kínai fővárosban zajlanak a szeptember 3-i kínai Győzelem napi ünnepségek, a japán agresszorok elleni győzelem, a második világháború végének 70. évfordulója alkalmából rendezendő katonai parádé előkészületei.
A
kínai híradásokból az is kiderült, hogy elkészült a megemlékező ünnepségek logója, amelyen a 70-es szám mellett a kanyart alkotó – egységet kifejező – nagyfal egy v-betűt képez, a győzelem nemzetközi jeleként. Az öt repülő galamb a történelemre való emlékezésre, a békére és öt kontinens népére utal – magyarázták az alkotók. Az évforduló jelképének domináns színei a vörös és a sárga, csakúgy, mint az új Kína nemzeti zászlójáé.
Pekingben bejelentették, hogy a szigorú biztonsági intézkedések részeként a katonai seregszemle napján a fővárosi nemzetközi légikikötő és a Nanjüan repülőtér 3 órán át nem fogad és nem indít majd járatokat. Helikoptereknek, vitorlázó repülőgépeknek, hőlégballonoknak és egyéb légi járműveknek már korábban megtiltják a főváros feletti átrepülést.
A fővárosi önkormányzat ugyancsak bejelentette, hogy minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy az ünnepségek időszakára legalább olyan szép idő legyen, mint amilyet tavaly az Ázsiai- és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) csúcstalálkozójára sikerült produkálni. A tiszta égbolt érdekében akkor gyárakat, üzemeket és építkezéseket állítottak le a régióban, korlátozták az autós közlekedést és munkaszünetet rendeltek el.
A hongkongi Ta Kung Pao című lap úgy tudja, hogy a kínai hadsereghez tartozó rendvédelmi erők, a fegyveres rendőrség tagjai már a főváros Csangping kerületében gyakorlatoznak, felépítették számukra Tienanmen tér és a kapubástya eredeti méretű másolatait is.
A pekingi rendőrséget éberségre intette a közbiztonsági tárca, hiszen az elmúlt időszakban Kínában, a többi között a fővárosban helyenként emberéletek tucatjait követelő terrorcselekmények voltak.
Az új Kína történetében ez lesz az első nem nemzeti napi, vagyis nem október elsejére eső katonai parádé, és ugyancsak az első, amelyre külföldi résztvevőket, katonai egységeket és állami vezetőket is hívtak.
A japán agresszió elleni nyolcéves háborúban aratott győzelemre, egyben a második világháború végének 70. évfordulójára emlékezve Kínában rendezvények, múzeumi kiállítások, könyvbemutatók, konferenciák tucatjait rendezik, emlékhelyeket újítanak fel, ismeretterjesztő kiadványok, filmek készülnek.
Kínai sajtóbeszámolók arra utalnak, hogy a háborús emlékeknek az utóbbi időben történő aktív megjelenítését – a kerek évforduló kínálta alkalmon kívül is – azért érzik szükségesnek, mert Peking és Tokió viszonya történelmi mélypontra süllyedt, és Kínában úgy látják, a hivatalban lévő japán kormányfő és jobboldali politikusok megkérdőjelezik a japánok Kínában elkövetett háborús bűncselekményeit, illetve relativizálják, nem „a helyükön" értékelik a történelmi tényeket.