Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Súlyos vádakat fogalmaz meg Trumpról egy állítólagos hírszerzési jelentés

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2017. január 11. 13:53

Több amerikai médium is közzétette január 10-én, kedden azt a 35 oldalas állítólagos hírszerzési jelentést, amelynek alapján a CNN szerint az amerikai hírszerzés arról tájékoztatta Donald Trump megválasztott és Barack Obama hivatalban lévő elnököt, a kongresszus hírszerzési bizottságainak vezetőit, hogy Oroszország Trump lejáratására, zsarolására alkalmas információk birtokában van.

Az iratot elsőként közlő Buzzfeed hírportál felhívja a figyelmet, hogy az állítások hitelessége nem ellenőrzött.
A jelentés fejlécén a „BIZALMAS/ÉRZÉKENY FORRÁS" felirat szerepel, több hónap alatt készített feljegyzések gyűjteménye, és azt állítja, hogy az orosz kormányzat öt éve készíti fel és támogatja Donald Trumpot, s ennek Vlagyimir Putyin orosz elnök által támogatott célja, hogy megossza a nyugati szövetségeseket.

A jelentést állítólag egy magát volt brit hírszerzőként azonosító ügynök állította össze, s az áll benne: Trump elutasított több, „mézesmadzagnak" szánt orosz ingatlanügyletet, de ő és belső köre is rendszeresen fogadott el a Kremltől politikai riválisaira vonatkozó hírszerzési információkat. Ezt egy olyan forrás is megerősítette, akit „Trump közeli munkatársának" nevez a szöveg.
„Az orosz hírszerzés egy korábbi magas rangú tisztje azt állítja, hogy a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) moszkvai tevékenysége során elég kompromittáló információt gyűjtött ahhoz, hogy megzsarolhassák Trumpot" – fogalmazza meg a súlyos vádat a dokumentum a megválasztott elnökkel szemben.
„Több, jól tájékozott forrás szerint (Trump) perverz szexuális aktusokban vett részt, amelyeket az FSZB szervezett vagy figyelt meg" – áll a dokumentumban.

Később az ügynök kifejti, hogy több orosz forrás is megerősítette, hogy Trump kibérelte a moszkvai Ritz Carlton hotel elnöki lakosztályát, ahol tudta, hogy az „általa utált" Obama házaspár is lakott, majd több prostituáltat arra kért, hogy vizeletükkel mocskolják be az ágyat, ahol az elnöki pár aludt.
„A hotelről tudott volt, hogy az FSZB megfigyelése alatt áll, minden fontos szobában mikrofonokat és rejtett kamerákat szereltek fel" – áll a volt brit ügynöknek tulajdonított iratban.
Az anyag szerint tavaly nyáron egy orosz hírszerzési forrás kijelentette: „Trump évek alatt tanúsított unortodox oroszországi viselkedése elegendő kínos anyagot szolgáltatott az ottani hatóságoknak a republikánus elnökjelöltről, hogy megzsarolhassák, ha akarják."

Két forrás arról is beszámolt, hogy Trumpnak Szentpéterváron is volt vesztegetési ügye, és szexpartikon is részt vett, de az előbbi alig bizonyítható, utóbbi tanúit pedig elhallgattatták.
A dokumentum szerint bizonyíték van arra, hogy „kiterjedt összeesküvés" volt Trump kampánycsapata és a Kreml között. Trump egyik munkatársa pedig elismerte, hogy a Kreml áll a mögött, hogy a Wikileaks közzétette az amerikai Demokrata Párt szerveréről megszerzett e-maileket. A hírszerzési összegzés szerint ráadásul az információáramlás kétirányú volt. Trump csapata az Egyesült Államokban élő orosz oligarchákról és családjaikról gyűjtött és adott át adatokat Moszkvának.
Mindemellett Trump csapata kifejezetten örült annak, hogy a médiában Oroszország a „mumus", mert ez elterelte a figyelmet „kiterjedt korrupt üzleti kapcsolataikról Kínával és más feltörekvő országokkal", ahol jelentős kenőpénzeket fizettek.

A meg nem erősített, de nem is cáfolt feljegyzések szerint Trump tanácsadója, Carter Page titkos megbeszéléseket folytatott Moszkvában Igor Szecsinnel – Putyin bizalmasával – és Igor Gyivejkinnel (az elnöki adminisztráció egyik volt vezetője), és Szecsin a nyugati szankciók feloldását is felvetette, de Page nem kötelezte el magát emellett. Itt tudatták Page-dzsel azt is, hogy átadhatják a Clintont kompromittáló anyagokat, s jelezték, hogy Trumpról is van hasonló dossziéjuk. Szecsin viszont úgy számolt be a találkozóról, hogy Trump szándékában áll a szankciók megszüntetése, cserébe Trump üzleti köre jelentős részesedést szerezhet a Rosznyeft orosz energiavállalatban.
Az irat azt állítja, Hillary Clintonról is gyűjtöttek a lejáratására alkalmas anyagokat, de az ő esetében inkább lehallgatott beszélgetésekről és telefonhívásokról van szó, nem kínos tevékenységekről. „A dossziét Putyin utasítására a Kreml szóvivője, (Dmitrij) Peszkov kezeli" – mutat rá a dokumentum, amely szerint azonban ezeket a kompromittáló adatokat nem adták át sem Trumpnak, sem másnak külföldön.

A jelentés szerint Moszkvában és a Trump csapat körében is aggodalmat keltett, hogy a demokraták szerverei elleni hackertámadást sikerült összefüggésbe hozni Trumppal és Oroszországgal. Szergej Ivanov, Putyin akkori kabinetfőnöke, akit a jelentés szerint tavaly augusztusban épp az ügyben adott rossz tanácsai miatt váltott le az orosz elnök, gyakorlatilag megbánta a beavatkozást, megfogadta, hogy nem ad át több hírszerzési anyagot a Kreml PR-osztályának, és amellett érvel, hogy „lapítsanak, és tagadjanak mindent". Közben Peszkov pedig „teletojta a nadrágját", hogy őt fogják kikiáltani bűnbaknak.

Dmitrij Medvegyev miniszterelnök közben „dühöng", mert az ügy rossz vényt vet Oroszországra, miközben ő jó kapcsolatot akar ápolni az Egyesült Államokkal. Később a jelentésben az is szerepel, hogy Putyin viszont elégedett volt a dolgok állásával, mert míg a Nyugat a szankciókkal nem tudta megosztani az orosz elitet, Moszkvának a beavatkozással sikerült megosztania az amerikaiakat.
A Buzzfeed megjegyzi: nekik sem sikerült megerősíteni vagy cáfolni az irat állításait.

Trump ügyvédje, Michael Cohen, akit a dokumentumok az oroszok egyik kapcsolattartójaként említenek, azt mondta: ezt valaki a saját képzeletéből írta, abban bízott, hogy a liberális média rá fog harapni a sztorira.

Trump úgy reagált a Twitteren: „ÁLHÍR – TOTÁLIS POLITIKAI BOSZORKÁNYÜLDÖZÉS".

* * *

Főtanácsadója szerint Trumpot nem tájékoztatták a róla szóló állítólagos hírszerzési jelentésről

Donald Trump nem kapott tájékoztatást az amerikai titkosszolgálatoktól arról az – ellene súlyos vádakat megfogalmazó – állítólagos jelentésről, amely szerint Oroszország kompromittáló adatokat gyűjtött róla – mondta egy tévéműsorban a megválasztott republikánus elnök jelenlegi főtanácsadója.
Kellyanne Conway az NBC tévé Late Night műsorában beszélt erről helyi idő szerint kedd este.

A CNN hírtévé kedden számolt be arról, hogy Oroszországnak kompromittáló személyes és pénzügyi információi lehetnek Trumpról. A tévéállomás értesülései szerint a Trumpnak pénteken bemutatott hírszerzési jelentéshez csatoltak egy erről szóló kétoldalas jegyzetet. James Clapper, az országos hírszerzés igazgatója, John Brennan, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója és James Comey, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) és Mike Rogers, a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) vezetője tájékoztatta Trumpot az állítólagos orosz beavatkozásról az amerikai elnökválasztási folyamatba.
A kétoldalas jegyzet célja az volt, hogy a hírszerzés kimutassa, Oroszország elfogult volt Trump iránt, Hillary Clinton demokrata elnökjelölttel szemben, amikor a republikánus jelöltről nem közölt ártalmas információkat.
Trump főtanácsadója bírálta a jegyzetről szóló sajtójelentéseket, megkérdőjelezte a források hitelességét.

Conway azt hangoztatta, hogy Trumpnak nincs tudomása az amerikai titkosszolgálati jelentéshez mellékelt jegyzetről.
Az interneten ugyanakkor olvasható jegyzetekről azt mondta, hogy abban „nem nevezték meg a forrásokat. Mindegyik névtelen, névtelenek a források a történetben, amely kezdetben egy orosz nyomozóra épül".

A CNN szerint a hírszerző apparátus jelentéséhez csatolt jegyzet egy amerikai tisztviselők szerint megbízható volt brit hírszerző 35 oldalas jelentésének a kivonata. Az amerikai hírcsatorna úgy tudja, az 1990-es években Oroszországban tevékenykedő volt brit hírszerzőt Trump ellenfelei bízták meg azzal, hogy gyűjtsön kompromittáló adatokat a New York-i milliárdosról.
A WikiLeaks kiszivárogtató portálnak egyébként az a meggyőződése, hogy hamis a 35 oldalas jelentés. A WikiLeaks egy Twitter-üzentben azt írta: „a BuzzFeed honlap által ismertetett, Trumppal összefüggő 35 oldalas dokumentum, nem titkosszolgálati jelentés. Sem a stílusa, sem a benne foglalt tények és adatok nem tűnnek hiteleseknek".

* * *

Kreml: Moszkvának nincsenek kompromittáló anyagai se Trumpról, se Clintonról

Moszkvának nincsenek semmiféle kompromittáló anyagai sem Donald Trump megválasztott amerikai elnökről, sem volt választási ellenfeléről, Hillary Clinton volt külügyminiszterről – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője január 11-i, szerdai moszkvai sajtóértekezletén.
„Ez abszolút kacsa, abszolút kitaláció, abszolút nonszensz. A Kreml nem foglalkozik kompromittáló anyagok gyűjtésével" – mondta.
„Az ilyesmit ponyvaregénynek nevezik" – tette hozzá.

A szóvivő szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök arra törekszik, hogy Oroszország, az orosz nép, valamint a globális béke, stabilitás és biztonság érdekeiben építse a partneri kapcsolatokat. Peszkov úgy vélekedett az effajta híresztelések terjesztői az orosz-amerikai kapcsolatoknak akarnak ártani és fenn akarják tartani a „boszorkányüldözés", a „hisztéria" állapotát.

Peszkov az amerikai titkosszolgálatokra hivatkozó sajtóértesülésre reagált, amelyek szerint az orosz hírszerzés Trumpot kompromittáló értesülések birtokába jutott. Emlékeztetett rá, hogy maga a megválasztott elnök is a boszorkányüldözés folytatásának minősítette az új „álhírt".
Szavai szerint a „hisztérikus állapot" fenntartásának az a célja, hogy az orosz-amerikai kapcsolatokat továbbra is a kényszerű hanyatlás állapotában tartsa és megakadályozza, hogy bárki is elgondolkozzon azon, „mennyire felel meg ez a két ország érdekeinek, mennyire felel meg ez a nemzetközi közösség érdekeinek és mit lehetne tenni annak érdekében, hogy a totális konfrontációtól a konstruktivizmus felé történjen elmozdulás a kapcsolatokban".

Korábban a CNN hírtelevízió hivatalos személyekre hivatkozva közölte, hogy az amerikai titkosszolgálatok vezetői múlt pénteken New Yorkban tájékoztatták Trumpot: az orosz titkosszolgálatok személyes és pénzügyi kompromittáló anyagokat gyűjtöttek be róla. Az erről szóló két és fél oldalas összefoglalót a Washington szerint Moszkva irányítása alatt elkövetett hackertámadásokról szóló jelentéshez csatolták.
A BuzzFeed amerikai portál közzétett egy 35 oldalas hírszerzési jelentést – amelyet egy állítólagos brit volt titkos ügynök jelentéseiből állítottak össze -, ám felhívta a figyelmet arra, hogy nem tudja megerősíteni a Trump ellenfeleinek megrendelésére elkészített anyag hitelességét.


* * *

Donald Trump szóvivője visszautasította a Trump-ellenes vádakat

Határozottan visszautasította Donald Trump megválasztott amerikai elnök szóvivője, Sean Spicer január 11-én, szerdán a Buzzfeed című hírportálon ismertetett állítólagos hírszerzési jelentésben foglalt Trump-ellenes vádakat.
Sean Spicer a megválasztott elnök washingtoni sajtóérkezletének kezdetén kijelentette: a portálon megjelent 35 oldalas összeállítás minden alapot nélkülöz. Spicer azt hangoztatta, hogy a portál baloldali, a választási kampányban végig élesen Trump-ellenes volt, s még a The New York Times című lap is elutasította a portál hitelességét, a vádak megalapozottságát.

A szóvivő az összeállítást felelőtlennek és felháborítónak nevezte, elutasította, hogy valódi hírszerzési információkon alapulna, s leszögezte: szomorú kísérlet ez arra, hogy egyes sajtóorgánumok még több kattintást könyvelhessenek el internetes oldalaikon. Spicer egyes amerikai médiumok tevékenységét politikai boszorkányüldözésnek minősítette, és szégyenletesnek nevezte.

Több amerikai médium is közzétette azt a 35 oldalas állítólagos hírszerzési jelentést, amelynek alapján a CNN szerint az amerikai hírszerzés arról tájékoztatta Donald Trump megválasztott és Barack Obama hivatalban lévő elnököt, a kongresszus hírszerzési bizottságainak vezetőit, hogy Oroszország Trump lejáratására, zsarolására alkalmas információk birtokában van.
Az iratot elsőként közlő Buzzfeed hírportál felhívta a figyelmet, hogy az állítások hitelessége nem ellenőrzött.

* * *

Trump: „Semmi közöm Oroszországhoz"

Határozottan visszautasította január 11-én, szerdán Donald Trump megválasztott amerikai elnök azokat a vádakat, amelyeket azokban a megerősítetlen hitelességű hírszerzési feljegyzésekben fogalmaztak meg, melyeket kedden tett közzé a Buzzfeed hírportál.
„Semmi közöm Oroszországhoz. Se üzlet, se hitel, se semmi" – szögezte le Trump, hozzátéve, hogy Oroszország sosem próbált befolyást gyakorolni rá.

Trump azt is közölte, Oroszország megmondta, hogy a politikai ellenfelek által fizetett ellenőrizetlen jelentés teljes és totális kitaláció, teljesen nonszensz. Az orosz szóvivő valóban határozottan cáfolta, hogy bármiféle kompromittáló anyagai lennének a megválasztott elnökről.

Reince Priebus, Trump leendő kabinetfőnöke az NBC hírcsatorna Today című műsorában kijelentette: soha nem történt meg az az „obszcén mocsok", amellyel a kedden közzétett, meg nem erősített hitelességű hírszerzési feljegyzésekben vádolják Trumpot.

Priebus, aki jelenleg a Republikánus Párt elnöke, azt mondta: felvetette Trumpnak a Buzzfeed által közzétett dokumentumok ügyét, és a megválasztott elnök szerint „totális mocsokról" van szó.

Előzőleg Trump főtanácsadója, Kellyanne Conway az NBC tévé Late Night műsorában kijelentette: Donald Trump nem kapott tájékoztatást az amerikai titkosszolgálatoktól arról az – ellene súlyos vádakat megfogalmazó – állítólagos jelentésről, amely szerint Oroszország kompromittáló adatokat gyűjtött róla.