Tovább romlott a humanitárius helyzet Kelet-Ukrajnában
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2015. március 18. 12:22Tovább romlik a humanitárius helyzet Kelet-Ukrajnában a kijevi kormányzat által bevezetett intézkedések, ezen belül a szakadárok által ellenőrzött területekre történő áruszállítás korlátozása, valamint a nyugdíjak és szociális juttatások kifizetésének leállítása miatt – állapította meg az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (OCHA) jelentésében.
A Kijev által bevezetett utazási korlátozások komolyan hátráltatják a humanitárius segélyszállítmányok, ezen belül a gyógyászati készítmények és eszközök eljuttatását a szakadár területekre. Az utazási korlátozások emellett rontják az (egyoldalúan kikiáltott) donyecki és luhanszki népköztársaságok betegeinek állapotát, mert az egészségügyi ellátást kizárólag a központi kijevi kormány ellenőrzése alatt álló területeken vehetik igénybe. Ez elsősorban a tuberkulózisban szenvedő és HIV-fertőzött betegekre vonatkozik.
Az OCHA adatai szerint 2434 tüdőbeteg már áprilisban nem juthat hozzá a létfontosságú készítményekhez és kezelésekhez. Emiatt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Orvosok Határok Nélkül (MSF) nemzetközi szervezet hivatalos levélben kérte az ukrán egészségügyi minisztériumot, hogy engedélyezze az AIDS, Tuberkulózis és Malária Elleni Küzdelem Világalapja számára a tartós kezelésre szoruló összes tuberkulózisos beteg ellátását a szakadár területeken. Jelenleg az ilyen betegek csak mintegy 50 százaléka számára finanszírozza a létfontosságú gyógyszerek megvásárlását a világalap – írta az OCHA.
A beszámoló szerint március 12-14. között látogatást tett Ukrajnában egy, az ENSZ 15 humanitárius ügynökségét képviselő küldöttség, amely tárgyalt mások között Gennagyij Zubko ukrán miniszterelnök-helyettessel. Ezen a találkozón az ENSZ-küldöttség ragaszkodott a humanitárius segélyekre kivetett vám teljes eltörléséhez, megvitatta a nyugdíjfizetések elmaradását a szakadár területeken, és síkraszállt az emberek mozgására és az áruszállításra a Donyec-medencében életbe léptetett korlátozások megszüntetése mellett.
Az ENSZ adatai szerint március 7-13. között a kelet-ukrajnai tűzszünetet általánosságban betartották, bár voltak elszigetelt összetűzések könnyűfegyverek és aknavetők bevetésével, és áldozatokról is érkeztek jelentések. Az OCHA-jelentés szerint tovább nőtt az áldozatok száma, miután újabb elesett katonák tetemeire bukkantak. Jelenlegi adatok szerint a harci cselekményeknek 5934 halálos áldozatuk és több mint 15 300 sebesültjük van.