Újabb teszteket hajtottak végre Kína repülőgép-hordozóján
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2013. szeptember 23. 17:04Több mint száz felszállást, illetve landolást hajtottak végre Kína első – kiképzést szolgáló – repülőgép-hordozóján, a Liaoningen – jelentette a hadsereg hivatalos lapja szeptember 22-én, vasárnap, miután a hajó három hónapig tartó tengeri útjáról visszatért a kelet-kínai Csingtao kikötőjébe.
A kínai média júliusban jelentette a pilóták és leszállást irányítók sikeres hajófedélzeti kiképzését. Akkor először végeztek rövid nekifutású, 105 méteren végrehajtott, ugrósáncos felszállásokat.
Szun Cung, a J-15 tervezője a vadászgépet korábban a Boeing F/A-18 Hornethez hasonlította, és azt nyilatkozta, hogy továbbfejlesztett változata, a J-31, a jövőben kínai repülőgép-hordozókon teljesíthet szolgálatot.
A 300 méter hosszú Liaoning repülőgép-hordozó hajótestét Kína Ukrajnától vásárolta 1998-ban, és az csak 2012 szeptemberében került – felszerelve és korszerűsítve – a haditengerészethez. Szakértők azt valószínűsítik, hogy a kínai repülőgép-hordozók második generációja már atommeghajtású lesz, s azokon az ötödik generációs J-31-es vadászgép teljesíthet szolgálatot. Ennek teljesítményét, műszaki adottságait leginkább az amerikai F-35-öshöz hasonlítják.
Kínában azt hangoztatják, hogy az országnak 3 millió négyzetkilométer tengeri területe van, s hozzá – egyelőre – egyetlen repülőgép-hordozója. Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Oroszország, Spanyolország, Olaszország, India, Brazília és Thaiföld összesen 21 aktív repülőgép-hordozóval rendelkezik. Ebből egyedül az Egyesült Államoknak 11 egysége van.