Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

UNICEF: 13 millió gyerek nem jár iskolába a konfliktusok miatt

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2015. szeptember 4. 15:18

Az az ENSZ Gyermekalapja a közel-keleti és észak-afrikai fegyveres események kapcsán tette közzé friss jelentését.

Gyerekeik képzési lehetőségeinek és jövőbeli perspektívájának hiánya az egyik ok, ami a háborús területeken élő családokat arra indítja, hogy elhagyják hazájukat.

A négymillió szíriai menekült nagy része a szomszédos országokban, Libanonban, Jordániában, Irakban és Törökországban tartózkodik. Az UNICEF támogatásával azon igyekeznek, hogy iskolába járassák a gyerekeket, ennek ellenére az iskoláskorúak több mint felének nincs lehetősége az oktatásra. Az UNICEF ezért a gyerekek nagyobb támogatására szólította fel Szíria szomszédos országait.

„A konfliktusok pusztító hatását a gyerekek az egész régióban érzik. Nemcsak az iskolák hevernek romokban, hanem iskoláskorú gyerekek egész generációjának álmai és jövőbeli kilátásai is" – mondta Peter Salama, az UNICEF közel-keleti és észak-afrikai regionális vezetője.

Az Education Under Fire című jelentés megmutatja, milyen tényezők vezetnek az oktatási krízishez: Irakban, Szíriában, Jemenben és Líbiában csaknem kilencezer iskola semmisült meg vagy vált használhatatlanná, tanárok ezrei menekültek el, sok helyen a szülők nem küldik el az iskolába a gyerekeket, mert az oda vezető út életveszélyes.

Azok az országok – köztük Libanon –, melyek nagyon sok menekültet fogadnak be, túlterheltek, és nincsenek abban a helyzetben, hogy ennyi gyereket integráljanak az iskolákba. A szükség ráadásul ahhoz vezet, hogy egyre több menekült gyerek kényszerül munkára vagy már tinédzserként házasságra. Törökországban, Libanonban, Irakban, Jordániában és Egyiptomban az iskoláskorú szíriai menekült gyerekek átlagosan 53 százalékának nincs lehetősége a tanulásra.

Az UNICEF Jordániában többek között iskolákat üzemeltet a menekülttáborokban, Szírián belül 600, felzárkóztató foglalkozásokat tartó iskolai klubot támogat, Törökországban bútorral és tananyaggal lát el tábori iskolákat, valamint hátizsákokat, füzeteket és íróeszközöket oszt a menekült gyerekeknek Irakban. A szervezet szerint azonban ahhoz, hogy még több gyerek számára legyen biztosítva a képzés, több adományra van szükség. Eddig a nemzetközi segélyeknek csupán két százalékát fordították képzési programokra.