Leszállás közben zuhant le egy Predator
Szöveg: Háború Művészete | 2010. október 27. 6:43Az Amerikai Egyesült Államok fegyveres erőinek legfontosabb pilóta nélküli repülőgéptípusa a General Atomics MQ-1 Predator és különféle változatai. Ennek tekintetében nem meglepő, hogy elég sok zuhan le belőle, főképp, mivel a háborús övezetekben (itt elsősorban Afganisztánra kell gondolni, de említhetnénk Irakot vagy egyes afrikai régiókat is) nagy számban használják.
A repesemények leggyakrabban nem ellenséges tevékenység miatt, hanem rendszer – és pilótahibák következtében történnek, ami egy viszonylag új technológiával szemben még elfogadható. Október 22-én pénteken, helyi idő szerint 13:20-kor az Új-Mexikóban található Holloman légitámaszponton lezuhant egy General Atomics MQ-1 Predator UAV. A pilóta nélküli légi jármű leszállás közben szenvedett balesetet, mikor egy standard kiképző repülésről tért vissza a bázisra. Ez a típus egyik leggyakoribb oka a típus baleseteinek, lévén a Predator irányítását a földről végzik az operátorok, így nem „érzik" úgy a gépet a leszállásnál, mint az ember vezette repülőgépek esetében.
A leszállás közbeni balesetek rendszerint a tapasztalatlan, tanuló MQ-1-pilóták körében fordulnak elő, de a rutinosabbakkal is megeshet ilyesmi.
A lezuhant Predator a USAF 43. ezredének 6. felderítő századába tartozott, mely egy kiképző egység, tehát több mint valószínű, hogy egy újonc operátor követte el az esetet. A földön a balesetben senki sem sérült meg, az anyagi károk is jelentéktelenek – már persze ha nem számolunk a cirka 4 millió dollárba kerülő MQ-1-el. Arról nincs információ, hogy a gép milyen szintű károsodásokat szenvedett, és hogy javítható állapotban maradt-e. A légierő egyelőre nem nyilatkozik az esettel kapcsolatban addig, amíg le nem zárul a vizsgálati procedúra.
Ez volt a Predator-család első balesete az október 1-jével elkezdett 2011-es pénzügyi évben. A 2010-es monetáris időszámítási esztendőben hét MQ-1 veszett oda, ezzel pedig rekord született, ugyanis eddig ez volt a típus legbiztonságosabb éve.