Második világháborús kisokos
Szöveg: Kecskeméti József | 2010. szeptember 16. 14:47Ki volt a második világháború első áldozata? Ki volt a legfiatalabb amerikai katona, és milyen nehézségei voltak életkorából adódóan? Ki volt a legmagasabb rangú amerikai áldozata a második nagy világégésnek? Vajon a nők tényleg jobb katonák voltak, mint férfitársaik? Kevéssé ismert tények a II. világháborúból.
Az 1939. szeptember elsején kitört II. világháború szinte napra pontosan hat évig tartott. Ez idő alatt a legújabb becslések szerint 50-70 millió áldozatot követelt. Zömük – ha a nagyobb becslést vesszük alapul, akkor 45 millió – civil volt.
Meghalt a nagymama
Ilyen részletességgel további „első" áldozatokról nem maradtak fent adatok. Az első német katonát azonban még a világégés kezdete előtt 1937-ben ölték meg, míg az első amerikai áldozat 1940-ben halt meg: őt Finnországban érdekes módon a szovjetek ölték meg. Ugyanakkor a legmagasabb rangú amerikai halottról már jóval több adat van. Õ pedig nem volt más, mint Lesley McNair. Az altábornagy 1942-ben lett az amerikai hadsereg szárazföldi erőinek parancsnoka. Ebben a minőségében a katonák tengerentúli bevetése szervezeti, kiképzési feladataival, valamint a hadműveletekben való részvétel előkészítésért felelt. Lesley McNair miután megsérült az észak-afrikai hadjáratban megkapta a Bíborszívet.
Túl fiatal hősnek
A háborúban részt vevő legfiatalabb amerikai katona pedig az alig 12 éves Calvin Graham volt. A tinédzser a Pearl Harbori támadás után lépett be a haditengerészethez. A guadalcanali akcióban a USS South Dakotán szolgált, s az ütközetben meg is sebesült. Calvin Graham a csatában mutatott hősiességéért megkapta a Bronz Csillagot, majd a Bíborszívet is. Nem sokkal később azonban kiderült, hogy hazudott a koráról, ami után megvonták tőle a kitüntetéseket és a különféle járadékokat. A megbélyegzett ifjú ennek ellenére 17 évesen csatlakozott a tengerészgyalogsághoz, ám három évvel később eltörte a lábát.
Nők és az ászok ásza
Ha már áldozatoknál tartunk. Az USAAF, vagyis az Amerikai Egyesült Államok Légiereje előfutárának tekinthető US Army Air Corps halálozási mutatója meghaladta a haditengerészetét. Az 1926-ban létrehozott szervezet katonáinak a háborúban 25 bevetést kellett teljesíteniük. Annak esélye, hogy a szolgálat során az illetőt megölik 71 százalék volt. Persze olyan, hogy átlagos pilóta nem létezett: mindenki ász akart lenni. Az ászok ásza vélhetően egy japán pilóta volt. Hiroyoshi Nishizawa 87, míg más beszámolók szerint száz légi ütközetet vívott meg sikeresen. A későbbi példakép diploma után egy textilgyárban dolgozott, majd csatlakozott a Yokaren programhoz, mely tartalékos repülősöket képzett. A kiképzése 1939-ben fejeződött be. Ezt követően számos távol-keleti ütközetben vett részt. Harcolt Gaudalcanal térségében, a Fülöp-szigeteki hadjáratban. Alig 24 éves volt, amikor egy teherszállító repülőgép lelövésekor utasként meghalt.
A háborúban nem csak férfiak váltak hőssé. Az USA 1942-ben hozta létre a világ első női hadtestét. A Women’s Army Corps (WAC) eleinte kiegészítő szervezetként működött, végleges státuszát 1943-ban nyerte el. Az első igazgatója egy ügyvéd, Oveta Culp Hobbi volt, akinek felesége Texasban politizált. A WAC keretei között mintegy 150 ezer nő teljesített szolgálatot a II. Világháborúban. Õk voltak azok, akik nem csupán szanitécként tevékenykedtek. Zömük a hátországban szolgált, de harcoltak az új-guineai és észak-afrikai fronton is. Sőt. Néhány héttel a normandiai partraszállás után Európában is feltűntek. Bár eleinte sokan húzták a szájukat, hogy nők is megjelentek a hadseregben, később elismerően nyilatkoztak róluk. Douglas McArthur tábornok például azt mondta, hogy a női katona keményebben dolgozott, fegyelmezettebb volt és kevesebbet panaszkodott, mint férfi társai. Dwight Eisenhower szintén elismerően nyilatkozott a WAC tagjairól. A tábornok szerint a nők hozzájárulása a képességek, a harci szellem és a hatékonyság fenntartásában felbecsülhetetlen volt.