Megemlékezések Ausztriában
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2011. május 9. 8:16A mauthauseni koncentrációs tábor felszabadítására és a náci Németország 66 évvel ezelőtti kapitulációjára emlékeztek május 8-án, vasárnap Ausztriában. Mintegy hétezren vettek részt a felső-ausztriai kisvárosban tartott kétórás emlékmeneten, köztük az osztrák kormány több tagja, külföldi küldöttségek és egykori foglyok.
Werner Faymann kancellár beszédében kijelentette: Ausztriában nincs helye az uszításnak. A bűnbakkeresés elleni éberségre intett és kijelentette, politikusi kötelességének tartja fellépni a „hamis ígéretek, a demagógia és a holokauszttagadók" ellen. A május 8-i évforduló minden évben arra emlékeztet, milyen embertelen borzalmakat okozott a nemzetiszocializmus Európában – mondta. „Soha nem szabad elfelejtenünk: tragikus módon sok osztrák is volt az áldozatok között, de tudjuk azt is, hogy néhányan nagy bűnöket követtek el" – tette hozzá. Hangsúlyozta, Ausztriának újra és újra hitet kell tennie a demokrácia mellett, „tovább fejleszteni és ahol szükséges, a jogállamiság minden eszközével megvédeni". A szervezők, így az Ausztriai Mauthausen Bizottság, arra hívták fel a figyelmet, hogy a másként gondolkodók üldözésére és megsemmisítésére „a terror hálózata"" jött létre a náci Német Birodalomban. Mint kifejtették, nem csak hogy az iparral összefonódva működtek a koncentrációs táborok, de a besúgók, tettestársak és szimpatizánsok informális hálózata nélkül nem működhetett volna az intézményesített hálózat sem.
A mauthauseni haláltáborba és 49 altáborába összesen mintegy kétszáz ezer embert – zsidókat, romákat, homoszexuálisokat, másként gondolkodókat, hadifoglyokat – deportáltak a második világháború alatt, köztük magyarokat is. A lágerekbe került foglyok felét megölték vagy pedig a háború után haltak bele a megpróbáltatásokba.
Az esti órákban Bécsben német nemzeti, részben szélsőjobboldali egyesületek tartják hagyományos, vitatott megítélésű megemlékezésüket a fegyverletétel évfordulóján. Több év után először a „halotti meneten" részt vesz és beszédet mond a szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke is. A szervezők szerint „a második világháború valamennyi áldozatáról" megemlékező, bírálói szerint ezzel ki nem mondottan a náci ideológiát éltető fáklyás felvonulás ellen baloldali és zöld szervezetek, valamint az Izraelita Hitközség ellentüntetést szervez. Belföldi megfigyelők szerint Heinz-Christian Strache pártelnök, miután a közelmúltban némileg a közép felé húzódott, ezúttal a nacionalista párt jobbszárnyának akar jelzést küldeni.