Meglepő ütemben fejlődik a kínai informatikai hadviselés
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2009. március 27. 6:53Kína rohamléptekben fejleszti az internetes hadviselés eszközeit, a világ számítógépes rendszereinek megtámadására alkalmas virtuális fegyvertárát. E téren jelentős haladást ért el az utóbbi években – áll a Pentagon jelentésében, amelyből a csütörtöki Washington Times idézett.
Az amerikai védelmi minisztérium minden évben külön jelentést készít a kongresszusnak a kínai fegyverkezésről. Ez az első olyan jelentés, amely kitér a kínai elektronikus fegyverkezésre.
A dokumentum megállapítja, hogy Peking folytatja a széles körű fejlesztéseket az olyan korszerű fegyverek terén, mint a műholdellenes rakéták, új hadászati fegyverek, köztük atom-tengeralattjárók, valamint a számítógépes támadó eszközök. Ez utóbbi “fegyverek" terén Kína valódi globális hatalomra tehet szert.
A Pentagon szerint 2008-ban a világ több számítógépes rendszerét, köztük amerikai kormányzati hálózatokat ért olyan támadás, amelyet a Kínai Népköztársaságból indítottak. Azt nem tudni, hogy ezek az attakok a kínai hadsereg vagy kormányzat tudtával, esetleg támogatásával történtek.
A jelentés készítői rámutattak: Kínának ugyan korlátozottak a lehetőségei abban a tekintetben, hogy katonai erőt állomásoztasson partjaitól távol, ám a kommunista hatalom az új fegyverekkel képes megváltoztatni a regionális katonai egyensúlyt és az ázsiai, csendes-óceáni térségen túlnyúlni.
A kínai hadseregnek például olyan nagy pontosságú ballisztikus rakétái, robotrepülőgépei és tengeralattjárói vannak, amelyekkel repülőgép-hordozókat is meg lehet támadni.
A Pentagon azt is megállapította, hogy Kína Iránnak is adott el fegyvereket, amelyek iraki és afganisztáni terrorista csoportok kezébe kerültek.