Módszertani foglalkozások a dandár helyőrségeiben
Szöveg: Révészné dr. Markovics Zita hadnagy, Búz Csaba főtörzsőrmester | 2011. október 6. 19:19Tárazás, fegyver szét- és összeszerelés, éleslövészet, terepkutatás, veszélyes hely átvizsgálása, álcázás, tűzrendszer megszervezése – többek ez volt a katonák feladata azon a lőkiképzés, harcászat és műszaki módszertani foglalkozáson, amit Hajdúhadházon és Hódmezővásárhelyen tartottak.
A dandár kijelölt debreceni személyi állománya a hajdúhadházi lőtér tantermében először Lippai ezredes előadását hallgatta meg a komplex foglalkozások tervezéséről, az előkészítés szabályairól és alapelveiről, a lőkiképzés-foglalkozások tervezéséről, előkészítéséről és végrehajtásáról, valamint a dandár vezetése által megfogalmazott elvárásokról.
Dr. Böröndi Gábor dandártábornok, a dandár parancsnoka saját tapasztalatairól, a rendszeres módszertani foglalkozások fontosságáról beszélt, ismertette elvárásait, majd végigkövette a katonák egyes foglalkozási helyeken végzett tevékenységét.
A foglalkozásvezetők először eligazítást tartottak a lőtér szolgálati személyeinek, valamint a lőgyakorlatot végrehajtó személyi állománynak, majd ismertették a foglalkozási helyek és a váltások rendjét, valamint a lőtéren betartandó biztonsági, környezetvédelmi, munka- és tűzvédelmi rendszabályokat. A hajdúhadházi lőtéren összesen nyolc foglalkozási helyen hajtották végre feladataikat a 39. Lövészzászlóalj katonái.
Sajgó Imre őrnagy, a dandár kiképzési főnöke szerint a módszertani foglalkozások kiemelkedően fontos szerepet töltenek be a csapatok kiképzési és felkészítési rendszerében. Ezek azok az alkalmak, amelyek során az alegységek részére világosan és érthetően mutatják be az adott kiképzési időszakban a felkészítési foglalkozások során alkalmazandó módszertani előírásokat.
A 4. számú gyakorlótéren, egy alegység heti kiképzésének három kiragadott elemét mutatták be. A harcászati foglalkozás célja egy lövészraj összekovácsolása volt. A katonák a raj harcjárműre, illetve arról való szállását, a technikai eszköz elhagyása után, annak a két oldalán a harcszerű szétbontakozást, és a terepen történő mozgásmódokat mutatták be. A következő blokkban a terepkutatást, a veszélyes hely átvizsgálását és tűzeszköz-felderítést végeztek el. Az utolsó kiképzési rész tárgya a védelmi állások elfoglalása, álcázás és a tűzrendszer megszervezése volt.
Kovács József ezredes, dandárparancsnok-helyettes a látottak alapján elmondta: a fiatal tisztek és tiszthelyettesek számára évente vagy félévente célszerű tartani ilyen jellegű foglalkozást.