„Nem lehetett fél kézzel lenyomni őket”
Szöveg: Kánya Andrea | 2008. április 8. 13:03Első alkalommal rendezte meg a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár 5/24. Bornemissza Gergely Felderítő Zászlóalja kéthetes közelharc táborát, a Vasakarat tábort. A tábor célja a már bevált és használatban lévő egyszerű és hatásos technikák megismertetése és alkalmazása volt. A kiképzésről a katonák tudását tesztelő 4 danos kempo mesterrel, Renshi Papp Valérral beszélgettünk.
A táborban bemutatott technikák az MMA (Mixed Martial Arts, Vegyes Harcművészetek) irányát követik, amely a legéletszerűbb és legreálisabb küzdősportok rendszerét jelenti. A tábor bemutató napján Németh „Nyiba" Sándor, volt olimpikon a Magyar Olimpiai Birkózó válogatott volt szövetségi kapitánya és Növényi Norbert Olimpiai – és világbajnok bírkózó mellett Papp Valér 4 danos kempo mester, kempo világbajnok, a Magyar Zen Bu Kan Kempo Szövetség elnöke is edzést, illetve szemináriumot is tartott a résztvevőknek, emellett élesben tesztelte le a tábor lakóinak erejét és technikáját. A táborról is vele beszélgettünk.
Mit tapasztaltak a táborban, mennyit fejlődtek a résztvevők a két hét alatt?
Gondolom, jó erőben volt mindegyik résztvevő, akár több sportot űz egyszerre, akár csak egyet.
A srácok képzettségi szintjét illetően nagyon pozitívak a tapasztalataim: a saját megítélésem alapján egy jó erős középszinten, vagy inkább annak a felső kategóriájában vannak, ami mint sportteljesítmény nem rossz a magyar mezőnyben. Például egy ZBK Kempo magyar bajnokságban megállnák a helyüket a középmezőnyben. Nyilván tovább is fognak még fejlődni, ez csak rajtuk és persze a kiképzőiken is múlik, de a most megszerzett tudással már korántsem kell szerénykedniük.
A két hét alatt megszerzett tudást Önökön próbálták ki a zárónapon?
Igen. A vizsgaküzdelmeiket ellenünk és a kiképzőik ellen kellett végrehajtaniuk. Bár ugye Német Sándor és Növényi Norbi is vagy 40 éves, én pedig majdnem 20 éves rutinnal rendelkezünk. Tehát minket nem „leküzdeni" kellett a vizsgaküzdelemben, hanem „csak" tisztesen helytállniuk, ami meg is történt. Természetesen nem is estünk neki a vizsgázóknak teljes vehemenciával, hiszen más esélyekkel indultunk, de azt állítom, hogy korántsem lehetett fél kézzel lenyomni őket. Nekünk sem ez volt a célunk, hanem tanítani őket és tapasztalatot átadni nekik.
Milyen tapasztalatokat tudtak átadni a fiúknak? Elméleti oktatás is folyt?
Profi sportolókról volt itt szó? Mennyire volt homogén a társaság?