Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Netanjahu körül is szorul a hurok a Moszad-botrányban

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2010. február 22. 5:34

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök személyesen hagyta jóvá a Hamász egyik magas rangú tagjának dubaji meggyilkolását, írta a The Sunday Times. Mahmúd Abder-Raúf al-Mabhúhot január 20-án, dubaji szállodai szobájában ölték meg, a helyi hatóságok szerint a tettesek hamis nyugat-európai útlevelekkel utaztak be az emírségbe.

A vezető vasárnapi brit lap feltáró riportja szerint Netanjahu január elején felkereste az izraeli titkosszolgálat, a Moszad tel-avivi központját, ahol Meir Dagan, az ügynökség vezetője tájékoztatta a készülő merényletről. A találkozón részt vett a rajtaütésre kijelölt osztag néhány tagja is. A kormányfő, akinek személyes felelősségi körébe tartozik az ilyen műveletek végső engedélyezése, jóváhagyta az akciót, áll az írásban.

Mahmúd Abder-Raúf al-Mabhúhot január 20-án, dubaji szállodai szobájában ölték meg, a helyi hatóságok szerint a tettesek hamis nyugat-európai útlevelekkel utaztak be az emírségbe.

Diplomata útlevelet is használtak annak a merénylők, jelentette ki egy vasárnap megjelent interjújában Dubaj rendőrfőkapitánya. “Ez nem helyi ügy, hanem olyan, amely érinti az európai országok biztonságát is" – tette hozzá Dáhi Halfán tábornok.

Arról is beszélt a rendőrfőnök, hogy a Hamász-vezető Mahmúd al-Mabhúh mozgásáról egy hozzá közel álló ember tájékoztatta a gyilkosokat. Ezzel kapcsolatban azt tanácsolta a Hamásznak: belső vizsgálattal derítse ki, hogy ki lehet ez az ember. Állítása szerint az üggyel kapcsolatban a dubaji hatóságok őrizetében van két palesztin, akik közül az egyik a gyilkosság előtt találkozott a kommandó egyik tagjával.

A The Sunday Times “a Moszadot ismerő forrásokat" idézve azt írta: a szolgálat hírszerzési értesülést kapott arról, hogy Mabhúh Dubajba készül, ahonnan Iránba utazna tovább fegyvereket venni. A gyanú szerint a fegyverszállítmány célpontja a gázai övezet lett volna.

A brit lap forrásai szerint Mabhúh január 19-én, Damaszkuszból utazott Dubajba az Emirates légitársaság járatán. A gép felszállását a Moszad egy ügynöke a repülőtér mellől figyelte, és üzenetet küldött a már Dubajban tartózkodó osztagnak, hogy Mabhúh úton van.

A The Sunday Times szerint azonban a Moszadot igen kínos helyzetbe hozta, amikor kiderült: az osztag tagjai brit, francia, német és ír állampolgárok személyes adatait felhasználva utaztak be Dubajba.

A lap az ügynökséghez közel álló forrásokból úgy értesült, hogy a Moszad az ügy nyomán kibontakozó diplomáciai botrány közepette felfüggesztette hasonló műveleteit a Közel-Keleten, elsősorban azért, mert attól tart, hogy a biztonsági ellenőrzések szigorítása miatt ügynökei fokozott veszélynek vannak kitéve. Dagan pozíciója is kérdésessé vált, írta a brit vasárnapi lap.

A dubaji rendőrség tájékoztatása szerint tizenegy, európai útlevéllel utazó személy vett részt Mabhúh meggyilkolásában, a felhasznált útlevelek közül hat brit volt. Meg nem nevezett dubaji tisztségviselők közölték vasárnap, hogy az ügyhöz köze van további két hamis ír útlevélnek is, így már összesen öt hamis ír útlevelet használtak a gyilkosság során. Állításuk szerint az ügyben való bűnészességgel már tizennyolc embert gyanúsítanak. Közülük többen legalább egyszer jártak már korábban is Dubajban, terepszemle céljából.

A brit külügyminisztérium bejelentette, hogy a bűnszövetkezetek által elkövetett súlyos cselekmények feltárására létrehozott brit hatóság – Serious Organised Crime Agency (SOCA) – vezetésével bűnügyi vizsgálat kezdődött az incidens hátterének kiderítésére.

A SOCA szerint a dubaji hatóságok által bemutatott brit útlevelekben a fotók és az aláírások nem egyeznek azokkal, amelyek a Nagy-Britanniában kibocsátott valódi útlevelekben szerepelnek. Azok a britek, akiknek nevei az útlevelekben szerepelnek, maguk is cáfolták, hogy bármiközük lett volna a rajtaütéshez. Az érintettek kettős brit-izraeli állampolgárok, és többen közülük Izraelben élnek.