Számos területen és szolgálati formában várja a jelentkezőket a honvédség
Szöveg: Burillák Marcell | Fotó: archív felvételek |  2024. február 20. 20:55Katonai búvárok hidegvízi merülése testközelből, honvéd életpálya és pszichológiai hadviselés – többek közt ezeket mutatja be az M1 csatorna „HadERŐ – Hazámat szolgálom!” magazinműsorának február 20-i adása.
Az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred tagjai nem tétlenkednek a téli szezonban, kihasználják a hidegvízi merüléshez megfelelő fagypont közeli időjárást. Februárban olyan kiterjedt jégtakaró fedte helyenként a Tisza szentesi szakaszát, hogy a helyi katonai búvárok könnyedén tudtak ártéri viszonyokat modellezni. Gyakorlatukon a HadERŐ stábja dinamikus, élethű képeken rögzítette az eseményeket. A drónnal és kézikamerával vett felszíni, illetve víz alatti snittek testközelből engednek betekintést a nézők számára a hidegvízi merülés embert próbáló körülményeibe, ahol egy jégpáncéltörő kísérletnek is szemtanúi lehetünk.
Létszámbővítés tekintetében meglehetősen sikeres évet zárt a megújuló Magyar Honvédség. A sikeres toborzókampány eredményeként négyezernél is többen jelentkeztek 2023-ban a high-tech hadsereg kötelékébe. Fontos kiemelni, hogy tavaly több mint nyolcszáz tartalékos döntött úgy, hogy a szerződéses katonai szolgálatot választja. Ők már nem tanulás vagy civil munka mellett, hanem hivatásszerűen szolgálnak a Magyar Honvédségben.
Durgó Tamás alezredes, az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság parancsnoka szerint belépés előtt azt érdemes először tisztázni, hogy milyen szolgálati formát képzel el magának az ember. A hosszú távon gondolkodóknak katonai tanintézménybe, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Honvédtisztképző Karának szakjaira érdemes felvételizni. Aki azonnali szerződéses jogviszonyra vágyik, az ország bármelyik toborzóirodáján jelentkezhet alapkiképzésre, illetve tartalékos szolgálatra is. Durgó alezredes elmondta, hogy szociális-, lakhatási- és családtámogatást, valamint a munkaerőpiacon versenyképes illetményt nyújt a Magyar Honvédség.
A kínált lehetőségek között akad számos humán jellegű munkakör is. Szociológusokat, történészeket, néprajzosokat, antropológusokat, pszichológusokat, gazdaságföldrajzzal és vallástudománnyal foglalkozó szakembereket igényel például a civil-katonai együttműködés területe. „A modern katonai műveletek ugyanis nem légüres térben, hanem polgári környezetben zajlanak. Gondoljunk csak a szomszédunkban folyó háborúra” – emlékeztet az adásban Szabó Csaba őrnagy, az MH Kiberműveleti Parancsnokság állományából.
Bodnár Krisztián Ferenc főhadnagy hozzáteszi, hogy a pszichológiai hadviselés, a lélektani műveletek lényegét az adott célcsoportra szabott üzenetek képezik. A pontos kommunikáció megválasztásához humán érdeklődésű, nyitott, hatékonyan kommunikáló és az idegen környezetben komfortosan, higgadtan mozgó emberekre van szükség.
A HadERŐ aktuális adásában rövid portrét láthatunk Boros Melinda századosról, aki az élet három területén párhuzamosan igyekszik jó teljesítményt nyújtani. Az MH Nagysándor József 51. Híradó- és Vezetésbiztosító Dandár beosztott tisztje anya, katona és sportoló egyben.
„Nagyon szeretek a honvédségnél szolgálni, élvezem a munkakörömet. Akkor vagyok boldog, ha minden rendben van körülöttem, legyen szó családról vagy a hivatásomról” – árulja el a triatlonozó tiszt.
Az M1 „HadERŐ – Hazámat szolgálom!” magazinműsor február 20-i adása itt érhető el.