Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Szenzációs világháborús leletekkel gazdagodott a Hadtörténeti Múzeum

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2008. április 18. 9:27

Hadtörténeti szempontból nagy jelentőségű első világháborús dokumentumok másolataival, a przemysli csata mintegy négyezer oldalas, magyar vonatkozású anyagával gazdagodott a Hadtörténeti Intézet és Múzeum.

“Igazi levéltári szenzációval gazdagodott a Hadtörténeti Intézet és Múzeum" – fogalmazott Holló József altábornagy, az intézmény főigazgatója. Kiemelte: a hatalmas terjedelmű dokumentumcsomag közelebb hozza az első világháború galíciai hadműveleteinek, elsősorban a przemysli erőd ostromának történetét. Az iratokat csütörtökön adták át a lengyelországi város múzeumának képviselői a budapesti intézménynek.

Holló József beszámolt arról, hogy a most átadott iratanyagot – hadműveleti térképeket, ezredparancsokat, leveleket, tervrajzokat – a 8. császári és királyi gyalogezred parancsnoka, péterfalvi Molnár Elek rejtette el az ostrom utolsó napjaiban.

Az ezredes rövidesen orosz hadifogságba került, és a dokumentumok 1966-ig a föld alatt rejtőztek, mikor egy ház felújítása során véletlenül előkerültek, feldolgozásuk azonban csak a közelmúltban történt meg. Az anyag méretét érzékelteti, hogy a másolatok 12 CD-t töltenek meg.
Az altábornagy elmondta: a przemysli a maga korában egyike volt Európa három legnagyobb erődrendszerének. Méreteit érzékelteti, hogy az első világháború kitörésekor 128 ezer katonából álló helyőrség állomásozott a területén 1022 ágyúval és 14 ezer 500 lóval. Az orosz hadsereg háromszor is megostromolta, míg végül 1916-ban sikerült elfoglalnia. A leghevesebb harcok helyszínein, Przemysl, Gorlice és Luzna környékén ma is csaknem 40 ezer magyar katonasír található, ezekre az áldozatokra emlékezik a Margit-híd budai hídfőjénél felállított oroszlános emlékmű.

Marius Olbromski, a przemysli nemzeti múzeum igazgatója szerint a mostani ajándékozás a két intézmény nyolc éves kapcsolatának eddigi csúcspontja. Felidézte az utóbbi évek közösen létrehozott kiállításait, megemlítve, hogy tavaly Sólyom László köztársasági elnök személyesen nyitotta meg az 1848-49-es erdélyi harcokról szóló tárlatot.
Az anyag jövőbeli sorsáról Holló József elmondta, annak egy része a novemberben nyíló, az I. világháború végének 90. évfordulójára emlékező nagyszabású kiállításon lesz megtekinthető a Hadtörténeti Intézet és Múzeumban.