Szíriai kormányküldöttség: Aszad távozása is a megbeszélések tárgya lehet
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2012. augusztus 22. 20:03Bassár el-Aszad elnök távozása is szóba jöhet, de csak a nemzeti párbeszéd keretében – jelentette ki augusztus 21-én, kedden Moszkvában Kadri Dzsamil szíriai miniszterelnök-helyettes, miután Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel tárgyalt.
Kadri Dzsamil Lavrovval tárgyalva azt hangoztatta, hogy a szíriai békés rendezésben a legfőbb problémát a külső beavatkozás jelenti. Kadri kitért a vegyi fegyverek kérdésére is. Úgy vélte: „a Nyugat csak az ürügyet keresi, hogy közvetlenül beavatkozzon országunk belügyeibe". Ezzel kapcsolatban Irak példáját hozta fel: „ez arra késztet bennünket, hogy az iraki tömegpusztító fegyverekkel kapcsolatos történetre emlékezzünk. Irak elfoglalását követően kiderült, hogy semmiféle tömegpusztító fegyver nem volt ott" – mondta.
Barack Obama amerikai elnök helyi idő szerint még hétfőn keményen figyelmeztette a szíriai rendszert, hogy ha beveti vagy akár csak áthelyezi vegyi fegyvereit, Washington átértékelné álláspontját egy szíriai katonai beavatkozásra vonatkozóan.
A szíriai ellenzék legnagyobb ernyőszervezete, a Szíriai Nemzeti Tanács (SZNT) „átmeneti kormány" felállításának lehetőségét „tanulmányozza" – jelentette be az SZNT elnöke, Abdel-Bászet Szaida, miután küldöttség élén megbeszélést folytatott Párizsban Francois Hollande francia elnökkel. „Ez sok konzultációt igénylő folyamat, nem kell túlságosan sietni, de a Szíriai Nemzeti Tanács igyekszik minél gyorsabban a végére jutni" – mondta újságíróknak.
A nyugati államok által javasolt repüléstilalmi övezet Szíria feletti bevezetését Damaszkusz az ország elleni agresszióként értelmezné – közölte Buszejna Saabán, a szíriai elnök különmegbízottja a Hszinhua hírügynökséggel. A szíriai politikus azt hangoztatta, hogy a felkelők fegyverrel és pénzzel való ellátása Szíria szuverenitásának megsértését jelenti.
Előző nap Szíria-szerte legkevesebb 167 ember vesztette életét: 88 polgári lakos, 32 felkelő és 47 katona, többségük Damaszkusz tartományban – jelentették ellenzéki források.
A szíriai válság nyomására Libanon északi nagyvárosában, Tripoliban is halálos áldozatokkal járó összecsapások törtek ki szunniták és síiták között.
Az ENSZ bírálatai nyomán az Aszad-rezsim ellen harcoló Szabad Szíriai Hadsereg (SZSZH) betiltotta tagjainak a kínzásokat, a foglyok kivégzését és a politizálást. Az ENSZ szakértői egy múlt heti jelentésükben közölték, hogy a felkelők is háborús bűntetteket követtek el, bár kisebb mértékben, mint a Bassár el-Aszad államfőt támogató hadsereg, illetve a biztonsági erők fegyveresei.
Szíriában meghalt egy japán újságírónő, aki az aleppói harcokról tudósított, két arab és egy török riporter eltűnt. Mindannyian a török határon keresztül „szivárogtak be" az országba.