Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Tüntetés Afganisztánban a tömeggyilkos miatt

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2012. március 13. 15:44

Több száz diák tüntetett március 13-án, kedden a kelet-afganisztáni Dzsalálábádban amiatt, hogy egy amerikai katona lemészárolt 16 civilt, zömmel nőket és gyerekeket a déli Kandahár tartományban – közölték szemtanúk. Ez volt az első jelentősebb demonstráció a vasárnap hajnali eset miatt.

A mintegy 400 fős gyűlésen az egyetemisták transzparenseken követelték, hogy nyilvános tárgyaláson ítéljék el az amerikait. Hétfőn az afgán parlament ugyanezt követelte az amerikai kormányhoz intézett felhívásban.
Néhány tüntető Barack Obama amerikai elnököt jelképező bábut készített, hogy elégesse. „Halál Amerikára, halál Obamára" – skandálták.
Egyelőre nem törtek ki olyan erőszakos tiltakozó akciók a muszlim országban, mint néhány hete, amikor Kabultól északra, a bagrami amerikai támaszponton tűzbe vetették a muszlim vallás szent könyvének, a Koránnak több példányát. Akkor, az esettel összefüggő tiltakozó akciókban több mint 30-an meghaltak.

Az egyelőre lanyha reagálás hírügynökségek szerint nem elsősorban ennek köszönhető, hanem inkább annak, hogy a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után megindított, vagyis immár bő tíz éve tartó háborúban az afgánok belefásultak a civil áldozatokról szóló híradásokba.
A tálib lázadók egy kedden kiadott közleményükben ismét megfenyegették az amerikai katonákat a civilek meggyilkolása miatt. Szóvivőjük fogadkozott, hogy „megölik és lefejezik a szadista gyilkosokat".

Obama elnök megdöbbenésének és szomorúságának adott hangot a tömeggyilkosság miatt, és részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak, ugyanakkor közölte: a „szörnyű" epizód ellenére nem gyorsítják föl a külföldi katonák kivonását Afganisztánból.

Halálra ítélhetik a mészárló katonát

Nem zárta ki az amerikai védelmi miniszter, hogy halálra ítélhetik azt az amerikai törzsőrmestert, aki vasárnap hajnalban a dél-afganisztáni Kandahár tartományban lemészárolt 16 civilt, zömmel nőket és gyerekeket.

„Úgy tudom, az ilyen esetekben ez is egy eshetőség" – mondta Leon Panetta újságíróknak útban Kirgizisztánba a repülőgépen arra a kérdésre, halálra ítélhetik-e a 38 éves gyalogos mesterlövészt, akit jelenleg Kandahárban tartanak fogva.

A miniszter megismételte, hogy a katona az ámokfutás után visszagyalogolt a bázisra, és feladta magát. Beismerte a gyilkosságokat, de az indítéka egyelőre nem ismert.

Leon Panetta hangsúlyozta, hogy „elszigetelt" esetről van szó, és a tettest amerikai katonai törvényszéken felelősségre vonják.

Ugyanakkor hozzátette: „Nem engedhetjük meg, hogy ezek a fejlemények aláássák (afganisztáni) stratégiánkat". Az elhatározott menetrend szerint 2014 végéig kivonják a külföldi haderőt Afganisztánból.

Az ámokfutó házas, két – más forrás szerint három – gyereke van, és több küldetésen is volt Irakban. 2010-ben egy autóbalesetben súlyos fejsérülést szenvedett az arab országban, de egyelőre nem lehet tudni, hogy tette összefügg-e ezzel a korábbi sérülésével vagy esetleg valamilyen pszichés zavarra vezethető vissza.