Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Új fordulat a Djindjic-ügyben?

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2010. november 12. 6:43

Feljelentést tett Vojislav Kostunica volt szerb kormányfő és Aca Tomic, a szerb katonai elhárítás volt főnöke ellen Zoran Djindjic meggyilkolt szerb miniszterelnök egykori bizalmasa, a család ügyvédje – jelentette honlapján a B92 független szerb rádió- és tévéadó.

Srdjan Popovic Djindjic anyja és nővére nevében fordult a hatóságokhoz abban a reményben, hogy – mint a B92-nek elmondta – végre fény derül a kormányfő ellen 2003. március 12-én elkövetett gyilkos merénylet politikai hátterére.

A jogász, korábban sikeres üzletember évek óta állítja: Kostunica és köre – volt miniszterek, titkosszolgálati vezetők, az állami televízió elnöke – bátorította, sőt nyíltan támogatta a Nyugat-barát politikus megölését.

A feljelentés Kostunica és Tomic mellett a szerb belügyminisztérium alá tartozó különleges alakulat, a délszláv háborúkban betöltött szerepe miatt hírhedt “vörössapkás" osztag (JSO) két volt parancsnoka – a Djindjic-gyilkosság miatt több évtizedes börtönbüntetésre ítélt Milorad Ulemek és Zvezdan Jovanovic – valamint a kommandós alakulat öt további tagja ellen irányul.

A feljelentés tárgya egy, a Djindjic-gyilkosság előtt szűk másfél évvel történt belgrádi esemény.

A JSO 30 fegyverese 2001 novemberében katonai járművekkel eltorlaszolta a Belgrádot átszelő autópálya – a Nyugat-Európát a görögországi tengeri kikötőkkel összekötő, jelentős nemzetközi teher- és személyforgalmat bonyolító fő közlekedési útvonal – három sávját. Az elitalakulat azért tiltakozott, mert a szerb kormány kiadta a hágai Nemzetközi Törvényszéknek azt a két boszniai szerb háborús bűnöst – a Banovic-fivéreket -, akiket a JSO fogott el néhány nappal korábban Belgrád közelében a belügyminisztérium utasítására. A “vörössapkások" állították: nekik azt mondták, hogy Szerbiában folytatják le a büntetőeljárást a testvérek ellen, és nem adják ki őket Hágának.

A Djindjic család ügyvédje most azt állítja, hogy a lázadás előzménye, mintegy “bevezetése" volt a kormányfő elleni merényletnek. Popovic régóta állítja – és ez szerepelt a Djindjic-gyilkosság vádiratában is -, hogy a németországi egyetemeken tanult szerb miniszterelnök megölése a hatalom megragadására tett erőszakos kísérlet volt.

A Kostunica vezette nacionalista Szerbiai Demokrata Párt (DSS) szokatlan hangnemben utasította vissza Popovic ügyvédnek – ahogy a párt közleményében fogalmazott, “Artukovic usztasa főember volt védőjének" – a vádjait. A DSS arra utalt, hogy Popovic 1986-ban Zágrábban a védője volt az akkor már 86 éves Andrija Artukovicnak, akinek több ezer ember halála száradt a lelkén. Artukovic a II. világháborús horvát fasiszta bábállam, az usztasa rezsim belügyminisztere volt.

“Csak az erkölcsileg gyenge, romlott, mint amilyen Srdjan Popovic, vetemedik ilyen ördögi és esztelen cselekedetre", hogy olyasmivel vádoljon másokat, “amire csak ő képes" – áll a párt közleményében. “Csak a legaljasabb módon szerbek megölésére uszítók, mint amilyen Srdjan Popovic, aki aláírta a kérést, hogy bombázzák szülővárosát, Belgrádot és Szerbiát, csak ők próbálják tisztára mosni rossz lelkiismeretüket azzal, hogy ártatlanokat vádolnak" – írta a DSS, közleménye végén “mocskos hisztériát" keltő “erkölcsi nyomoréknak" nevezve az ügyvédet.

Popovic a B92 kérdésére elmondta, a közlemény hangvételéhez nem szeretne kommentárt fűzni, de a leírtakból kiderül, hogy a DSS-nek nincs ellenérve a vádakkal szemben.