Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Uniós szankciók Iránnal szemben?

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2010. június 15. 6:48

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa újabb szankciós rendelkezéseinek az elfogadása után az Európai Unió saját, autonóm szankciókat is hatályba akar léptetni el Irán ellen – közölte hétfőn Luxembourgban Martonyi János magyar külügyminiszter. A múlt szerdán megszavazott szankciós határozat megtilt Iránnak minden ballisztikus rakétákkal kapcsolatos aktivitást.

Az EU-országok külügyminisztereinek tanácskozása közben a magyar diplomácia irányítója újságíróknak nyilatkozva elmondta: a szankciós intézkedéseket majd az EU-országok csütörtöki brüsszeli csúcstalálkozóján fogadják el hivatalosan, most a miniszterek a lehetséges tartalmi elemeket készítették elő.

“Érzékeny termékekről, technológiákról, beruházásokról, berendezésekről, továbbá pénzügyi, hitelbiztosítási témákról is szó van" – sorolta a miniszter az EU-szankciók várható területeit.

Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője közölte a miniszteri tanácskozáson, hogy levélben fordult Szaíd Dzsalili iráni főtárgyalóhoz, és a nukleáris témáról folytatandó vitára szólította fel Iránt.

A főképviselő úgy nyilatkozott újságíróknak, hogy szerinte fenn kell tartani a “kettős megközelítés" politikáját Teheránnal szemben. E politika értelmében a nemzetközi közösség átfogó együttműködést ígér Iránnak arra az esetre, ha az hajlandó nemzetközi ellenőrzés alá helyezni nukleáris programját, a Teherán által békés célúnak mondott urándúsítást. A tárgyalások folyamatos szorgalmazása mellett azonban a nemzetközi közösség szankciós nyomást is kíván gyakorolni Iránra.

A múlt szerdán az ENSZ-ben megszavazott szankciós határozat megtilt Iránnak minden olyan tevékenységet, amely atomfegyvert célba juttatni képes ballisztikus rakétával kapcsolatos. További lépéseket helyez kilátásba újabb iráni bankok ellen, ha azok feltételezhetően nukleáris vagy rakétaprogramokhoz kapcsolódó tevékenységet folytatnak. A szankciós intézkedés megfogalmazói nem engedélyezik Irán számára bizonyos kényes tevékenységekbe – például uránbányászatba – történő bármiféle befektetést, és a fegyverembargót kibővítve megtiltják minden olyan fegyver vásárlását, amely a súlyosabb kategóriákba esik, például harci helikopterekét, harckocsikét vagy rakétákét. Újabb iráni személyiségeket és intézményeket is szankcionálnak, például a Forradalmi Gárda elitalakulat tagjait, intézményeit. A határozat ugyancsak felhív az iráni tengeri szállítmányok átvizsgálására.