USS Indianapolis: egy sötét folt a haditengerészet fehér egyenruháján
Szöveg: Kecskeméti József | 2010. augusztus 5. 12:211945. július 30-án a Mochitsura Hashimoto parancsnokolta I-58 tengeralattjáró Japán partjainál elsüllyesztette a USS Indianapolist. A nehézcirkáló titkos bevetésen volt: az szállította Tinian szigetére az első működőképes atombombát. A tragédiáról egy fél mondat először a Peter Benchley jegyezte regényben, a Cápában, illetve az abból készült filmben hangzott el. De mi köze a kettőnek egymáshoz?
Peter Benchley kultregénye volt a Cápa (Jaws). A könyvet Steven Spielberg 1975-ben álmodta vászonra, nem kis rettegést kiváltva az amerikai strandolók körében. A műben szerepel egy Quint (Robert Shaw) nevű cápavadász. Quint a rendőrfőnöknek mesél egy hadihajóról, mely egy titkos bevetésen volt, s melyet később a japánok megtorpedóztak és elsüllyesztettek. Amikor hódító útjára indult a mű, a világon és az USA-ban is csak kevesen tudhatták, hogy a USS Indianapolisról volt szót. Az amerikai haditengerészet ugyanis sokáig igyekezett titkolni azt az eseményt, amit a mai napig történelme egyik szégyenfoltjaként emlegetnek.
Sikeres küldetés, tragikus vég
A USS Indianapolis a Portland osztályú cirkálók sorába tartozott. A hajót 1931. novemberében állította hadrendbe az amerikai haditengerészet. A 9800 tonna vízkiszorítású hadihajó 190 méter hosszú volt. A legénysége békeidőben 630, míg hadi helyzetben közel 1300 főből állt. Fő fegyverzete 200 milliméteres és 130 milliméteres ágyúkból állt. E mellett két Kingfisher repülőgépet tudott magával vinni. A második világháború kitörése előtt a USS Indianapolis az Atlanti-óceánon, illetve a Guantanamo-öböl térségében teljesített szolgálatot. A hadihajó a flotta büszkesége volt. Olyannyira zászlóshajóként tekintettek rá, hogy Theodore Roosevelt 1936. novemberében ennek a fedélzetén tett jószomszédi körutazást Dél-Amerikában. A Rio de Janeirót, Buenos Airest és Montevideót érintő látogatások után az elnök decemberben hagyta el a hajó fedélzetét. A világháborúban az első éles bevetése 1942-ben a Csendes-óceánon volt. Ezt követően felülvizsgálatra visszarendelték, s kisebb átalakításokat hajtottak végre rajta. A következő években a hajó még számos bevetésen vett részt, így például harcolt az 1944-es Fülöp-tengeri csatában és Tinian tengeri bázisai ellen indított támadásban is.
A hajót 1945-ben újból visszarendelték nagyjavításra, majd februárban csatlakozott Marc A. Mitscher altengernagy gyors reagálású erőihez. Az egység fő feladata Tokió bombázása volt, amivel az Iwo Jimai partraszállásról kellett elvonnia a figyelmet. Az is céljuk volt, hogy minél súlyosabb károkat okozzanak a japán légitámaszpontoknak. Ezt követően a USS Indianapolisnak az Iwo Jimai támadást kellett fedeznie. Az inváziót felvezető bombázáskor Okinawa térségében teljesített a hadihajó szolgálatot. A cirkáló egészen március 31-ig megúszta kisebb sérülésekkel. Ekkor azonban egy kamikaze pilóta kiszúrta a hajót és – még mielőtt lelőtték volna – ledobott rá egy bombát, ami átütötte a fedélzetét, majd a legénységi kantinon keresztül az üzemanyagtartályok közelében felrobbant. A robbanás megölte a legénység kilenc tagját és két lyukat ütött a hajótesten. A válaszfalak ugyan megakadályoztak a hajó elsüllyedését, ám a sürgősségi javítások során kiderült, hogy az üzemanyagtartálya megrepedt és sérült a hajócsavar meghajtó tengely is. Nagyjavításra egészen egy Mare szigeti támaszpontig vonták vissza a USS Indianapolist. A javítás befejezése után a hajó elindult titkos, egyúttal utolsó útjára.
A bevetés célja nem kisebb volt, minthogy az első működőképes atombomba, a Little Boy alkatrészeit, illetve dúsított uránt juttasson el Tinian szigetére. Az U235-öt két, ólommal bélelt, lehegesztett fémládában tárolták a hajón. A személyzetnek parancsba adták, hogy ha a hajót támadás éri a dúsított uránt dobják a tengerbe. A hajó július 16-án futott ki San Franciscóból és július 19-én ért Pearl Harborba. A kísérőhajók nélkül száguldó USS Indianapolis július 26-án ért el Guamba. Itt kirakodtak és július 28-án újra tengerre szálltak. Az elképzelések szerint egy tüzérségi gyakorlat után kellett volna Okinawa térségében csatlakoznia a hajónak és legénységének a Jesse B. Oldendorf altengernagy irányította egységhez. A gyakorlatot az is indokolta, hogy a hajó mintegy 1200 tengerésze közül négyszáz zöldfülű volt, ez lett volna az első éles bevetésük. Erre azonban már nem került sor. Egy, a térségben járőröző japán tengeralattjáró, az I-58 ugyanis felfedezte a hajót és kapitánya, Mochitsura Hashimoto két torpedót lőtt ki rá. Az első hajnali negyed egy tájban, míg a második néhány másodperccel később csapódott be a hajóba. A találatok után alig 12 perccel a USS Indianapolis elsüllyedt.
Küzdelem a természettel az őrület határán
Mivel a robbanások megsemmisítették az elektronikus rendszert,
Eltitkolt körülmények és bűnbak keresés
A haditengerészet sokáig nem számolt be a hajó elvesztéséről, sőt a célt ért három segélykérő üzenet létét is tagadta. A USS Indianapolis azonban egy kiemelt fontosságú cirkáló volt: a média érdeklődésének kereszttüzében hajtotta végre akcióit. Számos befolyásos család fia szolgált a hajón, mert itt látták a szülők és maguk biztosítva a gyors katonai-politikai előmenetelt. Miután kiderült a hajó pusztulása, gyermekeik elvesztése okán érzett fájdalmukban ugyanezen befolyásos családok
Charles Butler McVay egy száz pontból álló fellebbezést nyújtott be az ítélet ellen, ami gyakorlatilag véget vetett szépen ívelő karrierjének. Hiába. Az ítélet kihirdetése után a haditengerészet újkori történetében addig példátlan dolog történt. A bíróságon lévő túlélők egy emberként követelték, hogy a kapitány ítéletét – annak pontokba szedett cáfolatai alapján – helyezzék hatályon kívül. Chester Nimitz végül is rehabilitálta a kapitányt. Az admirális visszahelyezte az aktív szolgálatba Charles Butler McVayt, aki ezt követően a New Orleansi tengerészeti körzetben szolgált. 1949-ben – immár altengernagyi rangban – innen is ment nyugdíjba. A tragédia azonban nyugdíjasként is kísértette. Százszámra érkeztek a lakására a gyűlölködő levelek. A tengeren odaveszett tengerészek hozzátartozói telefonon is zaklatták, felelőssé téve a tragédiáért. Felesége rákban halt meg. Charles Butler McVay végül nem bírta tovább a magányt, a gyűlölködést, a rágalmazó telefonokat. A USS Indianapolis utolsó kapitánya 1968-ban szolgálati fegyverével öngyilkos lett. Õ volt a hajó utolsó áldozata.
Filmre kívánkozott
Míg Peter Benchley könyve és Steven Spielberg filmje csak megemlíti a tragédiát, egy 1991-ben készült film a Cápák és torpedók (Mission of the Shark: The Saga of the USS Indianapolis) mélységeiben dolgozta fel