Viharriasztás!
Szöveg: Szűcs László | 2011. június 8. 8:07Az elmúlt hetekben szinte minden nap kipattant egy-egy hevesebb zivatar – nem egyszer felhőszakadással, jégesővel, viharos erejű széllel kísérve – az ország területén. A honvedelem.hu által megkérdezett katonameteorológus szerint mindez egyáltalán nem szokatlan, hanem mondhatni természetes ezen a földrajzi szélességen, az évnek ebben a szakaszában.
Mindezt Kerekes András, az MH Geoinformációs Szolgálat (MH GEOSZ) munkatársa mondta el a honvedelem.hu érdeklődésére. Az időjárás-előrejelző osztály meteorológusától megtudtuk azt is: Magyarországon több mint száz évvel ezelőtt kezdték el rendszeresen dokumentálni az időjárási jelenségeket.
Ezekből a feljegyzésekből pedig egyértelműen látszik, hogy a Kárpát-medencében május és június hónapokban keletkezik a legtöbb zivatar.
Kerekes András szerint zivatar három, teljesen különböző időjárási helyzetben alakulhat ki leggyakrabban ezen az éghajlaton, ebben az időszakban. Az egyik ilyen helyzet arra vezethető vissza, hogy késő tavaszi, kora nyári időszakban a szárazföldek hamarabb melegszenek fel, mint a tengerek és az óceánok. A vízfelszín felől a szárazföld belseje felé elinduló nedves, hűvös légáramlások pedig hidegfrontok formájában érik el a Kárpát-medencét, s okoznak nagyon heves viharokat. Ilyen időjárási helyzet, illetve a hidegfront előtt kialakuló zivatarlánc következménye volt az emlékezetes, 2006. augusztus 20-i nagy vihar, amely korábban csak ritkán tapasztalt felhőszakadással és orkán erejű (azaz 120 kilométer/óránál erősebb!) széllel söpört végig a fél országon.
A harmadik időjárási jelenség – és ez jellemző leginkább a május és a június hónapokra – amikor a magas napállás miatt a földközeli levegő gyorsabban melegszik fel, mint a magasabban fekvő légréteg. A napsugarakkal érkező rengeteg energia labilissá teszi a légkört. Ha 25 Celsius-fok, vagy afelett van a hőmérséklet, és elég nagy a levegő nedvességtartalma, a hidegebb légréteg nagy energiát képes magába szívni a földközeli – azaz háromezer méternél alacsonyabban lévő – rétegekből. E heves feláramlások miatt jönnek létre a jól ismert, tornyosuló zivatarfelhők.
A katonameteorológus szakembertől megtudtuk azt is, a „rémhírek" ellenére nincsen több tavasz végi, nyár eleji zivatar, mint néhány évvel, évtizeddel ezelőtt. A felgyorsult világ és az eseményeket szinte „real time-ban" közvetítő média miatt azonban úgy tűnik, hogy gyakoribbak ezek az időjárási jelenségek. Ma ugyanis már szinte természetes, hogy a videofelvevő funkcióval is ellátott mobiltelefonok és az internet segítségével valaki megörökíti a tomboló viharokat, s a felvételeket elküldi-eladja valamelyik televízió hírműsorának. Márpedig egy-egy felhőszakadásnak és a jégesőnek még a mai napig hírértéke van! – tette hozzá Kerekes András.
Fotó: met.hu, idokep.hu és archív