Magyar Honvéd 2024. szeptember
2024. szeptember 12. 11:50A Honvédelmi Minisztérium képes magazinja minden hónapban áttekintést ad a Magyar Honvédség hazai gyakorlatairól és külföldi szerepvállalásairól, a tárca kiemelkedő eseményeiről, a haditechnika újdonságairól és a honvédelemhez kapcsolódó érdekességekről.
HADERŐ
Esküt tettek
A hagyományoknak megfelelően idén is az augusztus 20-i állami ünnepség részeként került sor a tisztavatásra. A Parlament épülete előtt, a Kossuth téren megrendezett ceremónián a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen végzettek mellett tartalékosok, illetve a polgári életből érkezett pályakezdő szerződéses katonák esküdtek fel a haza védelmére.
SEREGSZEMLE
Csapatmunka
Koszovóban két helyszínen, közel ötszáz fő részvételével tartottak komplex többnemzeti gyakorlatot. A kiképzési eseményre a magyar KFOR-kontingens 30. váltásának szervezésében került sor.
Gyorsaság és rugalmasság
A katonai logisztika területén rendkívüli jelentőséggel bír a gyors anyagmozgatás. Ezt a célt szolgálják a honvédség frissen beszerzett technikai eszközei, amelyeket az Újmajorban megtartott közlekedésszakmai értekezleten mutattak be.
FÓKUSZBAN 1944 ŐSZÉNEK VILÁGHÁBORÚS ESEMÉNYEI
Házhoz jött a háború
1944 őszén a Keleti- és Déli-Kárpátok elkeseredett harcok színterei voltak, melyek csúcspontján, az Erdély szívében megvívott tordai csata során a német–magyar alakulatok közel egy hónapon át gátolták meg a szovjet–román erőket abban, hogy átjussanak Magyarország belseje felé.
Holland zsákutca
Nyolcvan esztendeje, 1944. szeptember 17-én vette kezdetét a második világháború legnagyobb ejtőernyős offenzívája, a Market Garden hadművelet. A merész vállalkozás ötlete a brit Bernard Montgomery tábornoktól származott, aki az akciótól az akkor már öt éve tartó vérontás gyors lezárását remélte. Az eleve kockázatos, sebtében megtervezett bevetés azonban boszorkányos gyorsasággal teljes katasztrófába torkollott és a szövetségesek súlyos vereségével zárult.
Lángoló óceán
A második világháború (sőt bizonyos vélekedések szerint egyenesen a világtörténelem) legnagyobb tengeri összecsapását 1944. október 23–26. között vívta a csendes-óceáni hadszíntéren az amerikai és a japán haderő. A csatában a császári katonai vezetés mindent egy lapra feltéve próbálta meg visszaverni ellenfele október 20-án indult Fülöp-szigeteki invázióját. A megmaradt repülőgép-hordozóik tudatos feláldozásával elcsalták a hadmozdulatot fedező amerikai flottaköteléket, hogy aztán a védtelenül maradt partra szálló csapatokat elpusztíthassák.
Öngyilkos osztag
A második világháború csendes-óceáni hadszínterén küzdő szövetségesek előtt egyáltalán nem volt ismeretlen a japánok fanatizmusa, hiszen a kisebb-nagyobb szigetekért folytatott összecsapások során a reménytelen helyzetbe került császári katonák inkább az öngyilkos rohamot és ezzel a biztos halált választották, mintsem a számukra legsúlyosabb megaláztatást jelentő fogságot. Ez az elvakultság új szintre lépett 1944 őszén, a Leyte-öbölnél vívott csatában, ahol a japán hadvezetés először vetette be az Isteni Szél Különleges Támadó Egységet, vagyis a kamikazepilótákat.
HÁTORSZÁG
Hagyomány és reform
A székesfehérvári MH Nagysándor József 51. Híradó- és Vezetésbiztosító Dandár konyháján új módszereket is alkalmazva készítik a korábbiaknál egészségesebb ételeket a katonáknak. Az étkezde állománya naponta több száz főről gondoskodik, céljuk, hogy mindenki elégedetten távozhasson az ebédlőasztaltól.
Közérdekű
Hasábjainkon közöljük az elhunytak névjegyzékét, melyet a 2024. július 28. és augusztus 23. között beérkezett adatok alapján állított össze a Honvéd Vezérkar Személyzeti Csoportfőnökségének Humánszolgálati Főnöksége. Hírt adunk továbbá a Székesfehérváron immár tizedik alkalommal megrendezett katonazenekari fesztiválról.
A folyóirat digitális változata megvásárolható a Zrínyi Kiadó webáruházában. Bővebb információkért kattints ide!