Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

99 éves a Hadtörténeti Intézet és Múzeum

Szöveg: Takács Vivien |  2017. november 17. 7:17

Kilencvenkilencedik születésnapját ünnepelte a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM) november 16-án, csütörtökön. Az ünnepi rendezvénnyel megkezdődött az intézmény centenáriumi emlékévének programsorozata is.

Az ünnepségen felolvasták Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkárának  köszöntőlevelét. „A nemzeti identitástudat egyik alapja történelmünk és hagyományaink megőrzése. Hazánkban immár 99 éve gondoskodik erről a nemes feladatról a Hadtörténeti Intézet és Múzeum. (…) Az intézmény a múlt megörökítése mellett a jövő építésének egyik alappillérét jelenti" – írta a miniszterhelyettes. Felidézte: a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum elődjét, a Hadtörténelmi Levéltár és Múzeumot 99 évvel ezelőtt, 1918. november 16-án, közvetlenül a Nagy Háború befejezése utáni napokban két magyar katonatiszt, Gabányi János és Aggházy Kamil hozta létre.

1596041409

A jeles napon dr. Kovács Vilmos ezredes, a HM HIM parancsnoka megnyitotta a jövő évi 100. centenáriumi emlékévet is. Az ezredes ismertette a „Hadtörténeti 100" elnevezésű programsorozatot, amelynek részeként a következő egy évben nagyszabású konferenciákat tartanak majd, emellett különböző kiadványok, jubileumi számok megjelentetését tervezik. Mindemellett a múzeumban lesz 100 forintos belépőjegy is, ezen felül négyféle bérlettípussal, számos új kiállítással és családi programokkal várják az érdeklődőket.

Megtudtuk: jövőre a centenáriumi emlékév mellett ünneplik a Magyar Honvédség megalakulásának 170. évfordulóját. „2018. november 16-a nem csak egy pillanat, hanem mi az egész jövő évet annak szenteljük, hogy megünnepeljük és átadjuk tapasztalatainkat, információinkat és olyan értékeket közvetítsünk, amelyek a száz év alatt felgyülemlettek ebben az intézményben" – hangsúlyozta a honvedelem.hu érdeklődésére a parancsnok.

1596041409

Huszár János altábornagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka köszöntőjében elmondta: „hagyományainkat meg kell tartani, hagyományainkból az értéket át kell örökíteni a következő nemzedék számára, hiszen enélkül nincs jövő." Hozzátette: ez az intézmény kapocs a társadalom és a katonaság között.

A köszöntő gondolatok után dr. Csikány Tamás ezredes, a Hadimúzeum Alapítvány kuratóriumának elnöke átadta a Hunyadi Mátyás Baráti Körnek a Hadimúzeum Alapítvány Emlékérmét, majd pedig dr. Kovács Vilmos ezredes adott át elismeréseket.

1596041409

Ezt követően Carl Zarmén, a svéd hadtörténeti múzeum igazgatója megnyitotta a „Művész-katonák, katona-művészek a Nagy Háború magyar művészei" című kiállítást. Érdeklődésünkre az igazgató elmondta: „ez a kiállítás és az első világháborús hadiművészet azért fontos, mert bepillantást enged számunkra abba, hogy valójában hogyan zajlott a háború és hogyan alakultak az emberi sorsok." Hozzátette: a két hadtörténeti múzeum hosszú közös múltra tekint vissza. A magyar intézet megalakulása után nem sokkal már fel is vették a svéd múzeummal a kapcsolatot. Carl Zarmén elárulta: gyűjteményükben fellelhető egy 1929-es magyar hadtörténeti múzeumi kiadvány is.

A kiállításmegnyitóval még nem ért véget az intézet születésnapja. Bemutatták ugyanis a „ház süteményét", amely egész évben kapható lesz a múzeum büféjében, valamint a Stefánia Palota − Honvéd Kulturális Központ kávézójában. Jövő héttől bárki megkóstolhatja azt a narancsos túrótortát, amelynek alapját a hadilinzer adja.

1596041409

Fotó: Szikits Péter