Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„A becsület útján”

Szöveg: Faragó Fanny |  2018. július 5. 19:40

Július 5-én, csütörtökön mutatták be a Stefánia Palota-Honvéd Kulturális Központ Színháztermében A becsület útján című dokumentumfilmet. Az alkotás Koszorús Ferenc vezérkari ezredes 1944-es páncélos akcióját és azt azt megelőző történéseket, személyes visszaemlékezések és szakértői vélemények alapján próbálja rekonstruálni. Az első nyilvános vetítésen Szabó István, a Honvédelmi Minisztérium honvédelmi ügyekért felelős államtitkára is részt vett.

1599190088
Koszorús Ferenc 1944 júliusában – a csendőrpuccs megakadályozásával – 270-280 ezer budapesti zsidó deportálását akadályozta meg, megmenekítve őket a német haláltáboroktól. Hőstettéért Göncz Árpád köztársasági elnök 1991. március 15-én posztumusz vezérezredessé léptette elő. A becsület útján című dokumentumfilm az 1920-as helyreállító évektől kezdve a második világháború végéig mutatja be történészek és szociológusok segítségével az eseményeket. Koszorús ezredes életét naplóbejegyzései és fia, ifj. Koszorús Ferenc eleveníti fel az apjától hallott elbeszélések alapján.

1599190089
A Honvédelmi Minisztérium és a Koszorús Ferenc Emlékbizottság közös rendezvényén Szabó István, a tárca honvédelmi ügyekért felelős államtitkára köszöntötte az érdeklődőket. „Koszorús Ferenc személyében egy olyan tisztről, kiváló katonáról és példaképről beszélünk, aki a katonák között nemcsak szakmai tudását tekintve, hanem emberségét és vezetői képességét illetően is megbecsülésnek örvendett" – fogalmazott az államtitkár. Elmondta azt is: bár a posztumusz vezérezredes tudta, hogy következménye lesz a döntésének, megtette azt, amit a haza megkövetelt.  „Ez a filmbemutató is hozzájárul ahhoz, hogy a ma nemzedéke tudjon arról, milyen elkötelezett, hazájukat szerető, katonai esküjükhöz mindhalálig hű és példamutató katonák voltak ők" – fogalmazott az államtitkár.

1599190089
A játékfilmes betétekkel díszített kétrészes alkotás korabeli források, képek és nem utolsósorban személyes visszaemlékezések révén állít emléket Koszorús Ferencnek, aki Magyarország és a Magyar Honvédség becsületének védelmében cselekedett. A dokumentumfilmben megjelenő archív felvételek felidézik az eseményekben részt vevők emlékeit, és a ma még élő kortársak, szemtanúk beszámolóit is. Koszorús ezredes szerepében Hirtling István színművész látható, Pálffy-Muhoray Zoltán vezérkari századost pedig Trill Zsolt alakítja.

1599190089
„2013-ban kért fel Hantó Zsuzsa elnök asszony a dokumentumfilm elkészítésére" – árulta el érdeklődésünkre Mudry Péter, a film rendezője, forgatókönyvírója és dramaturgja. „A forgatókönyvet Koszorús Ferenc szellemi hagyatéka, papírra vetett gondolatainak elolvasása után kezdtem el kidolgozni. A színészi jelenetek egy részét a Karinthy Színházban vettük fel, a történészek nyilatkozatát pedig a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban, illetve az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának könyvtárában. A jogtörténészek és a szociológus szereplők a lakásukban fogadták a stáb tagjait, a saját kutatásaik által körülvett miliőben."

1599190089
A dokumentumfilm első nyilvános vetítésén ifjabb Koszorús Ferenc személyesen nem tudott részt venni, Washingtonból írt levelét Cserháti Ágnes olvasta fel az egybegyűlteknek. „Ez a film lehetőséget kínál arra, hogy egy egyedülálló történelmi tényt ismerhessünk meg… Magyarország e tragikus korszakának történelme csak így lehet teljes" – hangzott el a Stefánia Palota Színháztermében.

1599190090
Mielőtt levetítették a dokumentumfilmet, Hantó Zsuzsa, a Koszorús Ferenc Emlékbizottság elnöke a vezérezredes emlékének megőrzése érdekében kifejtett munkájukról beszélt a Színháztermet megtöltő érdeklődőknek. A vetítést követően a résztvevőknek lehetőségük volt megismerkedni a készítőkkel és a szereplőkkel.

1599190090
Fotó: Dévényi Veronika