Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A haláluk pillanatában jelképpé váltak

Szöveg: Galambos Sándor |  2011. október 6. 22:24

Több száz honvédtiszt – köztük hat, később Aradon kivégzett vértanú – lefegyverzésének a helyszínén, Gyulán is városi ünnepség keretében emlékeztek október 6-án, csütörtökön az 1848-49-es szabadságharc hőseinek emléke előtt. A megemlékezésen részt vett dr. Dankó István, a Honvédelmi Minisztérium jogi és igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkára és dr. Böröndi Gábor dandártábornok, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnoka.

A Honvédtiszti Emlékhelynél tisztelegtek Gyula város lakói október 6-án, csütörtökön az 1848-49-es szabadságharc hős katonái és az Aradon kivégzett tizenhárom vértanú emléke előtt.

Azon a helyen, amely nemcsak szimbolikusan, hanem valódi értelemben is a magyar honvédtisztek százainak jelentette a szabadság és a katonai tisztesség utolsó pillanatait: a cári tisztek itt adták át őket a császári hadseregnek. Oldalfegyvereiket, a tiszti becsületet jelképező kardjaikat ezen a helyen rakatták velük gúlába.

A nemzeti gyásznap gyulai megemlékezésén dr. Dankó István, a Honvédelmi Minisztérium jogi és igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkára, a ’48-as honvédek hazaszeretetét, hősiességét és bátorságát idézte fel. Egy levert, ám nem vesztes forradalom és szabadságharc tisztjei, katonái voltak, akiket Kossuth Lajos „névtelen félisteneknek" nevezett – hangsúlyozta.

Hozzátette: amit életükkel vagy életükben elvett tőlük az önkény hatalma, azt a nemzet emlékezete pótolja; 1848-49 mártírjai részei lettek nemzeti identitásunknak. Azóta tudjuk, hogy mekkora súlya van a magyarságunknak, mit ér a köztársaság, milyen súlya van az alkotmánynak, mit jelent a piros-fehér-zöld szín, micsoda súlya van a „haza" szónak és mennyit ér a szabadságunk.

Dr. Böröndi Gábor dandártábornok, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnoka ünnepi beszédében a honvédek katonai helytállását állította példaképp a mai katonák elé: „halálukig ragaszkodtak az elveikhez, nemzetünk iránti hűségükhöz, a vérükkel bizonyították megingathatatlan hitüket."

„Ugyanúgy fogadták a halált, ahogyan a harcok gyötrelmeit vagy a diadalokat: katonához méltón, felemelt fejjel. Becsülettel, bátorsággal, helytállással – ahogyan a Bocskai-dandár jelmondata is szól" – zárta beszédét Böröndi dandártábornok.

A megemlékezés végén a honvédelmi miniszter megbízásából dr. Dankó István a harmadosztályú Honvédelemért Kitüntető Címet adta át az emlékhely közadakozásból történt megvalósításában végzett munkájuk elismeréseként Csőke Péternek, a Gyula és Környéke Általános Ipartestület alelnökének és Nagy Lászlónak, a Magyar Történelmi Társulat tagjának, a Gyulai Lovas- Íjász Szabadidőklub elnökének.

Fotó: A szerző felvételei

További képekért kattintson galériánkra!