Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A hejcei tragédia a közös gyász szimbóluma

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2019. január 19. 13:26

Hejce neve összeforrt a tragédiával, s valószínűleg örökké a szlovák-magyar közös gyász szimbóluma marad – mondta Benkő Tibor honvédelmi miniszter január 19-én, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei településen tartott megemlékezésen.

1599198265
A miniszter a szlovák katonai repülőgép 13 évvel ezelőtti tragédiájának évfordulóján elmondta: a Hejce fölé magasodó Borsó-hegy néma emlékhelyként vigyázza és őrzi a repülőgépen utazó hős szlovák katonák utolsó gondolatainak titkait, amelyeket már senki nem ismerhet meg. A miniszter kiemelte a tragédiát követő mentésben részt vevők szerepét, és hangsúlyozta, hogy hála illeti azokat a katonákat, rendőröket, mentősöket, katasztrófavédelmi szakembereket, erdészeket és helyi civileket, akik emberfeletti erővel küzdöttek abban bízva, hogy még tudnak segíteni a bajba jutottakon. A tragédia egy örökké összetartó, az áldozatok emlékét kegyelettel őrző és ápoló közösséget kovácsolt a segítőkből – tette hozzá.

1599198266
„Soha nem feledjük 2006. január 19-ét, azt a borzalmas éjszakát, s a 42 hős szlovák katonabajtársunkat, akik önzetlenül földi létük utolsó hónapjaiban, Koszovóban egy jobb és élhetőbb világ megteremtése érdekében reményt adtak a balkáni országok népeinek, s legyenek erre büszkék, mert ők is büszkén látták el feladataikat" – fogalmazott a miniszter, hozzátéve, hogy a katonákat szállító repülőgép csak néhány percre volt a kassai repülőtértől, ahová tartott, de végül oda soha nem érkezhetett meg.

Peter Gajdos, a szlovák védelmi miniszter azt mondta, hogy a tragédia évfordulóján tisztelettel és kegyelettel adóznak azon harminckilenc férfi és három nő emléke előtt, akik odavesztek tizenhárom évvel ezelőtt. Az emberek halálára nem lehet felkészülni, s még nehezebb megbirkózni a veszteséggel, ha a sorscsapás váratlanul következik be. A hozzátartozók fájdalma sosem múlik el, hiszen lehetetlen elfelejteni azokat, akiket szerettek – fűzte hozzá. A miniszter köszönetet mondott Hejce lakosainak azért a gondoskodásért, amivel a faluban álló emlékművet megilletik, s azért az összetartásért is, amiben a polgároktól, de különösképpen a Magyar Honvédség tagjaitól részesültek.

1599198266
A két miniszter a beszédek előtt felkereste a Borsó-hegyen álló kopjafákat, majd részt vettek a tragédia áldozatainak emlékére tartott szentmisén, végül pedig elhelyezték a kegyelet koszorúit és virágait a faluban lévő emlékműnél. A rendezvényen mások mellett jelen volt Korom Ferenc altábornagy, a Magyar Honvédség parancsnoka és Daniel Zmekó, a szlovák hadsereg vezérkari főnöke.

Tizenhárom éve, 2006. január 19-én az esti órákban zuhant le a Hejce fölé magasodó Borsó-hegyen, a kassai repülőtér közelében, a leszállópályától alig harminc kilométerre a szlovák légierő egyik An−24-es repülőgépe. A tragédiában 42, a koszovói KFOR békemisszióból hazatérő katona vesztette életét, a szerencsétlenséget a gép utasai közül csak egy ember élte túl. A tragédiáról azóta minden évben megemlékeznek Hejcén a szeretteiket elvesztők, a katonatársak, a szlovák haderő és a Magyar Honvédség vezetői, a mentésben egykor részt vevők és a helybéliek, valamint az egyetlen túlélő, Martin Farkas, aki most is jelen volt a rendezvényen.

1599198266
Fotó: Dévényi Veronika