Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„A holtak nem halottak, velünk jönnek”

Szöveg: Faragó Fanny |  2018. szeptember 22. 16:25

A Magyarország és a Német Szövetségi Köztársaság között megkötött hadisírgondozó kormánymegállapodás huszonötödik évfordulója alkalmából rendeztek nemzetközi megemlékezést szeptember 22-én, szombaton, a budaörsi német-magyar katonatemetőben. A Német Háborús Sírokat Gondozó Népi Szövetség (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge) és a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM) közös rendezvényén Huszár János altábornagy, Honvéd Vezérkar főnökhelyettes is részt vett.

1599193370
„Erős akarattal ébren tartjuk a háborúra és önkényuralomra való emlékezést, támogatjuk a megértést, megbékélést és békét az emberek és népek között, és fellépünk a szabadság és a demokrácia mellett". (a Német Hadisírgondozó Népi Szövetség vezérelve)

Az elesett katonák emlékének méltó ápolása érdekében létrejött megállapodás a háborúban elhunyt személyek felkutatásáról, végső nyughelyre helyezéséről, valamint a katonasírok és katonatemetők gondozásáról rendelkezik.

1599193371
A budaörsi német-magyar katonatemető központi emlékhelyénél Volkmar Wenzel, a Német Szövetségi Köztársaság magyarországi nagykövete beszédében hangsúlyozta: hasznos dolog, ha rendelkezésre áll egy szerződés, vagy megállapodás, amely írásban szabályozza, miként működjék a gondozás. Ahhoz azonban, hogy a megállapodás megteljék élettel, emberekre és intézményekre van szükség. „A Német Hadisírgondozó Népi Szövetség világszerte több mint nyolcszáz katonai temetőt gondoz. Munkájának célja az is, hogy aktívan részt vegyen a békemunkában. Ez a békemunka, az áldozatok sírja feletti megemlékezés igen erős társadalmi elismertséggel és jelentőséggel rendelkezik mind Németországban, mind Magyarországon"- fogalmazott a nagykövet.

A megemlékezésen Horváth Lajos, a HM HIM Katonai Emlékezet és Hadisírgondozó Igazgatóság igazgatója mondott beszédet. „A környéken nyugvó hősi halottak nagyobb része itt, a Budaörs határában létesített központi katonatemetőben nyugszik, ám sokan vannak, akik a környező hegyoldalak, erdők mélyén pihennek ma is. Itt állva, előttük is fejet hajtunk". Az igazgató hozzátette: az is fontos és a köztudat része kell legyen, hogy az ország minden német-magyar katonatemetőjében a mai német és a mai magyar hadseregek katonái közösen dolgoznak apáik és nagyapáik katonasírjainak gondozásán.

1599193371
„A huszadik század két világháborúján átívelő katonai szövetség a huszonegyedik századra olyan összefogássá szelídült, amelynek legmagasztosabb célja az emlékezés, s az emlékezésen keresztül a figyelmeztetés a béke megőrzésének fontosságára. Ez pedig mindennél fontosabb"- hangzott el a rendezvényen.

A második világháborúban elesett, a temetőben nyugvó katonák emléke előtt Huszár János altábornagy, Honvéd Vezérkar főnökhelyettes tisztelgett. A Német Szövetségi Köztársaság Nagykövetsége nevében Volkmar Wenzel nagykövet és Wolfgang Illner vezérkari alezredes, véderőattasé koszorúzott. Az emlékműnél – mások mellett – koszorút helyezett el Mihócza Zoltán vezérőrnagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság megbízott parancsnoka, dr. Négyesi Lajos ezredes, hadtörténész és dr. Töll László ezredes, a Nemzeti Örökség Intézetének kabinetfőnöke.

1599193371
Az ünnepséget követően a temető fogadóépületében a Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge (VDK) által összeállított információs táblákkal és audiovizuális eszközökkel berendezett kiállítást prof. dr. Ungváry Krisztián, a VDK Tudományos Tanácsának tagja nyitotta meg. Ünnepi beszédét Gorchfock északnémet költő mondatával zárta: „a holtak nem halottak, velünk jönnek. Láthatatlanok csupán, hallhatatlan a léptünk."

Fotó: a szerző felvételei